Akıllı Telefon İşlemcileri Nedir? Telefonda İşlemci Ne İşe Yarar?
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

İşlemci, elektronik cihazların birimlerinin çalışmasını denetler ve birimler arası data akışını kontrol eder. Datayı değerlendirip yeni data üretme görevini üstlenen akıllı telefon işlemcileri için beyin görevi gördüklerini söylemek yanlış olmaz. İşlemciler taşıdıkları pek çok farklı özelliğe -mimari, çekirdek sayısı vs.- göre sınıflandırılabilir. Peki, en kayda değer telefon işlemci türleri ve markaları nelerdir?

Akıllı telefon işlemcileri aslında “merkezi işlem birimleri”dir. Telefonun beyni sayılan işlemciler tüm birimlerin koordine edilmesi ve tüm işlemlerin yapılması için tasarlanır. Alacağınız akıllı telefonun donma ve takılma problemleri olmasını istemiyorsanız işlemcinin güçlü olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için işlemcinin çekirdek sayısını dikkate alabilirsiniz. İşlemci hızını olumlu etkileyen çekirdek sayısı artık akıllı telefonlarda da çift çekirdekli (dual-core) olabiliyor. Diğer önemli nokta ise işlemci mimarisinin 32bit mi 64bit mi olduğu: 64bit işlemciler saniye başına daha fazla işlem yapabildikleri için hız konusunda büyük fark atar ve RAM kapasiteleri daha fazladır. Neyse ki son yıllarda neredeyse tüm akıllı telefonlar 64bit işlemciyle piyasaya çıkmaya başladığı için buna özellikle dikkat etmeniz gerekmeyebilir. Bu yazıda sizin için işlemci türlerini ve markalarını inceledik.

En İyi Android Telefon İşlemcileri Hangileridir?

En İyi Android Telefon İşlemcileri Hangileridir

Telefon işlemci markaları incelendiğinde Samsung ve Apple gibi büyük şirketlerin Amerika, Çin ve Güney Kore gibi ülkelerde telefon işlemci çeşitleri ürettiğini görüyoruz. Özellikle Android telefonlara uygun daha fazla işlemci üretiliyor ve bu durum kullanıcıları “Android telefonda hangi işlemci daha iyi?” sorusunun cevabını aramaya itiyor. Gelin Quallcom, Huawei, Samsung gibi markaların ürettiği telefon işlemci türleri listesini inceleyelim.

Snapdragon İşlemcilerin Özellikleri Nelerdir?

Quallcom tarafından ABD’de üretilen Snapdragon, en çok tercih edilen Android telefonların çoğunun işlemcisi olarak karşımıza çıkıyor. 64bit mimariye sahip olan Snapdragon işlemcileri en çok modele sahip olan telefon işlemci markası olarak da göze çarpıyor. Ayrıca Windows işletim sistemiyle de çalışmaya uyumlu olması bu markayı tercih edilir kılıyor. San Diego’da üretilen Snapdragon işlemcilerinin kullanıldığı bazı akıllı telefonlar ise şu şekilde:

 • Samsung Galaxy Note 8
 • Xiaomi Mi 9
 • LG V30
 • LG G8 ThinQ
 • Samsung Galaxy S10
 • Google Nexus 4
 • Sony Xperia XZ1
 • Sony Xperia Z5
 • Lenovo Vibe K5
 • OPPO Reno
 • Oneplus 7 Pro
 • Nokia 8
 • Asus Zenfone 6

Görüldüğü gibi akla gelebilecek tüm Android telefon üreticilerinin tercihi olan Snapdragon, son olarak Snapdragon 865’i piyasaya sürdü ve talep görmeye devam ediyor.

Exynos İşlemcilerin Özellikleri Nelerdir?

Samsung’un Güney Kore’de ürettiği ve Samsung marka telefonlarda kullanılması için tasarlanan bu işlemci bir de Meizu’nun birkaç modelinde -Meizu Pro 6 Plus gibi- karşımıza çıkıyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Samsung bu konuda bir istisna yaratarak bazı modellerde başka bir telefon işlemci markası da kullanabiliyor.

Exynos işlemcilerin en büyük sorunu ise kaynak bilgisi olmadığı için işlemcilerin serbest geliştiriciler tarafından geliştirilememesi olarak değerlendiriliyor. Serbest geliştiriciler devreye giremediği için Exynos işlemcilerinin özelliklerinin geliştirilmesi biraz daha ağır bir süreç halini alıyor. Son olarak Samsung Galaxy S20 serisinde kullanılabilen Exynos 990 modeli piyasaya sürüldü.

HiSilicon İşlemcilerin Özellikleri Nelerdir?

Huawei’in Çin’in Shenzen bölgesinde kurduğu bir işlemci firması olan HiSilicon, Çin’in en önde gelen telefon işlemci markası haline geldi. HiSilicon’un en çok öne çıkan modeli ise Kirin gibi görünüyor. Xiaomi, OPPO, Honor, ZTE ve Huawei telefonlarda kullanılan Kirin oldukça iddialı bir işlemci modeli. Android telefon işlemcileri arasında sık sık karşılaşılan çabuk ısınma sorunu Kirin işlemcilerde daha az gözlemleniyor. Son olarak Kirin 990 5G modeli piyasaya çıktı.

HiSilicon’un diğer işlemci modeli olan MediaTek ise pırıltılı günlerinden uzaklaştı ve artık Kirin kadar iddialı değil. Daha çok Philips, LG Optimus ve Nokia modellerinde karşımıza çıkan MediaTek’i şu telefonlarda da görebilirsiniz:

 • Casper Via P2
 • Reeder P10
 • Lenovo A7010
 • Meizu 5S
 • LG K10
 • HTC Desire 728
 • ZTE Blade V7
 • Alcatel Idol 5

Apple İşlemcilerin Özellikleri Nelerdir?

Apple kendi akıllı telefon modeli serisi olan iPhone için özel olarak A serisi işlemciler üretiyor. ABD’de üretilen A serisi işlemciler Apple iPhone 4 ile birlikte kullanılmaya başlandı. Son çıkan iPhone modeli olan iPhone 11 ise A11 model işlemciye sahip.

Akıllı Telefonda Hangi İşlemci Daha İyi?

Telefonunuzu seçerken onun beyni olan işlemciler hakkında da bilmeniz gerekenleri basitçe anlattık. Telefon işlemci markaları arasında kıyas yapmak gerekirse Android işletim sistemine sahip telefonlara baktığımızda Quallcom’un Snapdragon model işlemcilerinin öne çıktığını ve kendi işlemcilerini üreten markalar tarafından bile tercih edildiğini görüyoruz. Kullanıcı yorumları da bunu doğrular nitelikte görünüyor. Ancak kullanıcı yorumları Apple vs. Android yarışında işlemci olarak öne çıkanın Apple A serisi işlemciler olduğunu da gösteriyor.

İlginizi Çekebilir:

MediaTek Dimenisty 720 İşlemcisi Tanıtıldı

Qualcomm’un Yeni Snapdragon 768G 5G İşlemcisi Duyuruldu

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz