umreden dönenler karantinada
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Umre’den dönen bir vatandaşın coronavirüs testinin pozitif çıktığı doğrulandı. Bugün sabah ise umreden gelenlerin karantina altına alındığı belirtildi.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gece 23.50 sularında resmi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Umre’den dönen bir vatandaşta korona virüs testlerinin pozitif çıktığını açıkladı. Bakan Koca’nın açıklamalarından sonra Türkiye’de coronavirüs tespit edilen kişi sayısı 6’ya yükselmiş oldu. 

Tüm dünyada etkisini gösteren ve 135 ülkeye sıçradığı belirtilen covid-19, Türkiye’de de görülmeye başlandı. 10 Mart günü açıklanan ilk vakayla coronavirüsün ülkemizde tespit edildiği belirtilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha sonra sayısı 5’e çıkan vaka sayısı için, Türkiye’de tespit edilen ilk vakanın, yakınlarına virüsü taşıdığını ve 5 vakanın da ilk vakayla alakası olduğunu açıklamıştı. Bakan Koca, dün gece saatlerinde ise Umreden gelen bir kişinin covid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı. Yapılan resmi açıklamayla Türkiye’de görülen coronavirüs vaka sayısı 6’ya yükselmiş oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamada ayrıca, Umre’den dönen vatandaşların 14 gün boyunca kendilerini karantina altında tutmaları gerektiğini ve ziyaretçi kabul etmemelerini ısrarla belirtti.

Fahrettin Koca: Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin

Son 1 hafta içinde umreden dönen bir vatandaşımızın corona virüsü testinin pozitif çıktığını belirten Koca, “Umre’den yeni döndüyseniz 14 gün kuralına uymanızı ısrarla istiyoruz. Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi maalesef pozitif çıktı. Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez.” şeklinde açıklama yaptı.

Umre’den dönenler karantinaya alınacak!

Bugün sabah ise Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yapmış olduğu bir son dakika açıklamasına göre, Umreden dönen 10 bin 330 kişinin Ankara ve Konya’daki 5 yurtta karantina altına alındığı açıklandı.

Bakanlığın yapmış olduğu açıklamada, umre amacıyla Suudi Arabistan’da bulunan vatandaşların Türkiye’ye döndükten sonraki 14 günlük karantina sürelerini geçirecekleri bir yer ihtiyacı olduğu vurgulanarak, “Bu çerçevede, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara ve Konya’daki bazı yurtlar, umreden dönen vatandaşlarımızın karantina süresi boyunca kalabilmeleri için uygun hale getirilmiş ve söz konusu karantina süreci başlamıştır.” denildi. Açıklamanın devamında ise: “Üniversitelerin üç haftalık tatil süreciyle birlikte büyük oranda boş olan bu yurtlarımızda kalan az sayıdaki öğrencimizin de başka yurtlara nakilleri sağlanarak herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştır.’’ ifadesine yer verildi.

Ankara’daki yurtların isimleri ve kalan misafir sayısı şöyle:

  • Şehit Özel Harekat: 2064
  • Milli İrade: 1880
  • Gölbaşı: 1448

Toplam: 5392

Konya’daki yurtların isimleri ve kalan misafir sayısı ise şöyle:

  • Tahir Büyükkörükçü: 2228
  • Kutalmışoğlu: 2710

Toplam: 4938

Umre’den dönenler tedbir amaçlı karantinaya alındı

Umreden dönen vatandaşları Medine’den Ankara’ya taşıyan dört uçağın daha Ankara Esenboğa Havalimanı’na indiği açıklandı. Umre amacıyla Suudi Arabistan’dan dönen yolcular sağlık taramasından geçirildi ve karantinaya alınmak üzere boşaltılan üç farklı öğrenci yurduna götürüleceği aktarıldı.

Yurtlar boşaltıldı, dezenfekte edildi

Umreden dönen vatandaşlar, uçakta yapılan sağlık taramasının ardından tedbir maksatlı karantinaya alınmak üzere Gölbaşı’nda 3 farklı öğrenci yurduna götürüldü. Umre seyahatinden dönen yolcuların karantina altında tutulacağı 3 yurt öğrencileri, diğer yurtlara sevk edildikten sonra yurtlar dezenfekte edildi. Anakara Gölbaşı’nda bulunan yurtlarda karantina altına alınan vatandaşlar 14 gün boyunca gözlem altında kalacaklar.

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6

Apple Coronavirüs sebebiyle tüm mağazalarını kapatıyor