Elon Musk’ın kurucusu olan uzay araştırma şirketi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot taşıma yarışında Boeing’i geride bırakmayı başardı.

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2014 yılında astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşımak için bir proje başlatmıştı. Commercial Crew Program ismi verilen bu yeni proje kapsamında NASA, Boeing ve SpaceX şirketleri ile anlaşma imzalamıştı. Köklü havacılık şirketi Boeing’in sunduğu Starliner uzay aracı bir astronotu taşımak için 90 milyon dolar maliyet çıkarmıştı.

SpaceX’in Crew Dragon uzay aracı ise bu maliyeti astronot başına 55 milyon dolar olarak sunmuştu. Aynı zamanda Elon Musk’ın daha önce yaptığı açıklamalarına göre bu Boing’in daha fazla para talep etmesinin adil olmadığını söylemişti.

Boing şirketinin 2019 yılının Aralık ayında yaptığı test uçuşlarında başarısız olmuştu. Starliner ilk uçuşunda birçok yazılımsal sorun ile karşılaşmıştı ve bu uzay yarışında geri düşmesine neden oldu. Ama Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in uzay aracı Crew Dragon şimdiye kadar yapılan testlerde bir sorun yaratmadı. Aradaki ciddi mali fark ve elde ettiği başarı sayesinde SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot taşıyacak ilk özel şirket olacak.

NASA yaptığı açıklamada Starliner uzay aracının detaylı bir incelemeden geçirileceğini ve onarılacağını söyledi. SpaceX ise Nisan, Mayıs aylarında Falcon 9 ve Crew Dragon uzay araçlarıyla iki astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak.

SpaceX, “Starlink” uydu interneti hizmetinin kamuya açılabileceğini duyurdu