Apple’ın CEO’su Tim Cook, salı günü Arizona’da düzenlenen TSMC fabrikasının açılış etkinliğinde Apple’ın ABD yapımı mikroçipler ve işlemciler kullanacağını doğruladı.

Küresel pazar payının yarısından daha fazlasına sahip dökümhane şirketi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Tim Cook ve Başkan Joe Biden’ı fabrikasının açılış töreninde ağırladı. Düzenlenen etkinlikte Tim Cook, Apple’ın kullanacağı işlemci ve yongaların ABD’de üretileceğini doğruladı.

Cook, “Ve şimdi, bu kadar çok insanın sıkı çalışması sayesinde, bu çipler gururla Made in America olarak damgalanabiliyor. Bu inanılmaz derecede önemli bir an” diye konuştu.

ABD Menşeili İşlemciler iPhone ve Diğer Apple Ürünlerinde Kullanılacak

TSMC tarafından işletilecek olan fabrikalar en yeni iPhone’lariPad’ler ve Mac’lerdeki çipler dahil ABD’de en gelişmiş işlemcilerin üretimini gerçekleştirecek. Tesisler, Apple’ın A serisi ve M serisi işlemcilerinin yanında Nvidia’nın gelişmiş grafik işlemcilerini de üretecek. Bu yongaların üretimi ise 4 nanometre ve 3 nanometre üretim teknolojisinde gerçekleştirilecek.

Başkan Joe Biden ise “Apple, tüm gelişmiş yongaları denizaşırı ülkelerden satın almak zorunda kaldı, şimdi tedarik zincirlerinin çoğunu eve getirecekler” dedi. “Oyunun kurallarını değiştirebilir.”

TSMC üretiminin büyük çoğunluğunu şu an Tayvan’da yapıyor. Bu durum, ABD’li ve Avrupalı yasa koyucuların olası bir Çin işgali veya diğer bölgesel sorunlar yaşanırsa arzı güvence altına almayla ilgili sorunları gündeme taşıyor. Nvidia ve Apple gibi çip şirketleri kendi çiplerini tasarlıyor fakat üretimi TSMC ve Samsung Foundry gibi şirketlere yaptırıyor.

”Made in Amerika” Damgası Basılabilir

Tim Cook, paylaştığı tweet ile ”Apple silicon unlocks a new level of performance for our users. And soon, many of these chips can be stamped “Made in America.” The opening of TSMC’s plant in Arizona marks a new era of advanced manufacturing in the U.S. — and we are proud to become the site’s largest customer.” sözlerini kullandı.

”Apple silikon, kullanıcılarımız için yeni bir performans seviyesi kilidini açar. Ve yakında, bu çiplerin çoğuna ”Made in America” damgası basılabilir. TSMC’nin Arizona’daki fabrikasının açılışı, ABD’de gelişmiş üretimde yeni bir çağa işaret ediyor ve sitenin en büyük müşterisi olmaktan gurur duyuyoruz.”

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz