Telefon Aboneliği İptal e-Devlet
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV aboneliği için iptal başvuruları, 26 Ekim’den itibaren e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Söz konusu uygulamaabone sayısı 200 binden fazla olan elektronik haberleşme şirketlerini kapsayacak.  

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)” tarafından yapılan düzenleme kapsamında sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV aboneliği için iptal başvuruları, 26 Ekim tarihinden itibaren e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Söz konusu uygulama, abone sayısı 200 binden fazla olan elektronik haberleşme şirketleri ve bu işletmeler tarafından verilen hizmetleri kapsayacak. e-Devlet üzerinden yapılan fesih başvurusunun ardından hizmet sağlayıcı, 24 saat içinde hizmete ilişkin ücretlendirmeyi durdurmak zorunda olacak.  

Getirilen düzenleme ile kullanıcılar; telefon, internet ve kablolu televizyon hizmeti aboneliklerini durdurmak için yazılı dilekçeyle başvuru yapmak, bayileri ziyaret etmek veya faks çekmek zorunluluklarından kurtulacak. Bununla birlikte, telekomünikasyon şirketleri tarafından yapılan iptal süreci uzatma uygulamaları da ortadan kalkmış olacak. Kullanıcılar, bunun yerine yalnızca ‘turkiye.gov.tr’ adresini ziyaret ederek abonelik iptal başvurusunu tamamlayabilecek. 

Ayrıca şirketler; abonelerin nakil, devir veya hat dondurma gibi talepleri mevcutken de e-Devlet üzerinden fesih başvurusu ve abonelik iptal talebi gelmesi durumunda, bu başvuruyu yerine getirmekle yükümlü olacak. 

Telefon, internet ve kablo TV hizmetlerinde abonelik iptali, kullanıcıların bayilere gitmesini gerektiriyordu

İnternet Abonelik İptali

Diğer yandan; telefon, internet ve kablo TV hizmetlerinde abonelik iptali için dilekçe verme zorunluluğu kullanıcıları, bayileri ziyaret etmek mecburiyetinde bırakıyordu. Bu işlem, özellikle COVID-19 salgını sonrasında oldukça işlevsiz bir hale gelmişti. Bununla birlikte, telekomünikasyon şirketleri de fesih talebi sürecini uzatarak bu süreç içerisinde abonelik ücretlerini almaya devam edebiliyordu. Bu durum, birçok kullanıcının mağdur olmasına neden oluyordu. Fesih işlemlerinin insan teması olmadan yapılabilmesini mümkün kılacak olan düzenlemenin, aynı zamanda kullanıcı mağduriyetini de minimuma indirmesi bekleniyor.  

Yaşanan gelişmeler sonrası, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Karaismailoğlu, konuya ilişkin açıklamasında #Dijitaldönüşüm kapsamında sunduğumuz hizmetlere bir yenisini daha ekliyoruz. Sabit, mobil telefon ve internet abonelikleri 26 Ekim’den itibaren e-devlet üzerinden iptal ettirilebilecek. Vatandaşlarımız artık dilekçe işlemlerini insan teması olmadan yapabilecek ifadelerini kullandı. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Netflix’in Abonelik İptalleri Minnoşlar Filmi Sebebiyle 5 Kat Arttı

Apple, Abonelik Hizmetlerini Bir Arada Sunan “Apple One”ı Ekim’de Tanıtabilir

Twitter, Ücretli Abonelik Sistemi Üzerinde Çalışıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz