Pazar, Mayıs 16, 2021
Ana SayfaGirişimNASA ve SpaceX, İlk Kez Dokunmatik Ekran Kullanımı ile Uzaya Astronot Gönderecek 

NASA ve SpaceX, İlk Kez Dokunmatik Ekran Kullanımı ile Uzaya Astronot Gönderecek 

NASA ve SpaceX, 27 Mayıs tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan uçuşta ilk kez dokunmatik ekran kullanımı ile uzaya astronot gönderecek. Uçuş, aynı zamanda özel bir şirketin uzaya astronot götürmesi açısından da bir ilke imza atacak.  

NASA ve SpaceX, tarihte ilk kez dokunmatik ekran kullanımından faydalanarak uzaya astronot gönderecek. 27 Mayıs tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan uçuşta, NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken uzay gemisindeki yerini alacak. Görevi gerçekleştirecek uzay aracı, ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak. “The Demo-2″ adı verilen uçuş görevi, NASA tarafından yönetilen ve ABD hükumeti tarafından finanse edilen “Ticari Mürettebat Programı”nın bir parçası olarak gerçekleşecek.  

Uçuş, hem NASA hem de astronotlar için birçok ilke imza atacak. NASA’nın köklü astronotlarından olan Hurley ve Behnkentamamen manuel yöntemlerle uzay aracı kullanımına alışık oldukları için ilk kez dokunmatik ekran yardımıyla uçuş gerçekleştirecek. Bu da ikilininkontrolü ele almak veya bir şeylere müdahale etmek zorunda kalırlarsa açıp-kapama işlemleri yapmak yerine tablet ekranı kaydıracakları anlamına gelecek. Hurley ve BehnkenSpaceX’in tasarımcı Jose Fernandez ile iş birliği yaparak bu uçuş için özel olarak tasarladığı bir uzay kıyafeti giyecek. Kıyafetin, dokunmatik ekran kullanımını mümkün kılan eldivenleri ve 3D yazıcıyla üretilen özel bir kaskı olacak.  

Ayrıca, bu uçuşla beraber özel bir şirket ilk kez uzaya astronot götürmüş olacak ve Hurley ile BehnkenSpaceX uçuşlarına katılan ilk insanlar olarak tarihe geçecek. Şirket, 2021 yılı başlarında belli bir ücret ödeyerek bilet alan siviller için 7 koltuklu ve 3 pencereli bir kapsülün içinde ticari uzay uçuşları yapmaya başlamış olmayı planlıyor.  

Hurley ve Behnken, dokunmatik ekran ile uzay aracı kullanmanın tamamen farklı olduğunu ifade ediyor

Hurley Behnken Dokunmatik Ekran

Diğer yadan tüm kariyerlerini bir uzay aracı pilotu olarak inşa eden Hurley ve Behnkenyapılan basın toplantısında hayatları boyunca bu tip araçları kontrol etmek için belli yöntemler kullandıklarını ve dokunmatik ekran kullanımının bu yöntemlerden tamamen farklı olduğunu ifade etti. Kendisine dokunmatik ekran kullanımının uzay uçuşlarında kalıcı olup olmayacağı sorulan Behnken ise bunun şu anda çok gerekli olmadığına inandığını belirtti. Konuyla ilgili nispeten temkinli bir tavra sahip olan Behnken, daha zorlu bir görevde dokunmatik ekranın kullanılmak istenen ilk şey olmayabileceğinin de altını çizdi.  

SpaceX, olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuşu erteleyebilir 

SpaceX Uçuşu Erteleyebilir

Bununla birlikte SpaceX, olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuşu erteleyebilir. Bölgede birkaç gündür devam eden fırtınalı ve yağmurlu havanın, uçuşu olumsuz etkileyebileceğinden endişe ediliyor. Şirket, kapsülün acil bir durumda yapılacak olası bir kaçış için tam donanımlı olduğunu ifade ediyor. Bununla birlikte SpaceX’in, Florida kıyılarına iki tane kurtarma gemisi yerleştirdiği de biliniyor. NASA’nın ise gerektiğinde havalanması için 2 adet askeri kargo uçağı hazırladığı belirtiliyor. Ayrıca, New York ve İngiltere’ye de acil durumlar için kurtarma uçakları konuşlandırıldığı ifade ediliyor.  

Yine de uzmanlar, 27 Mayıs’ta bölgedeki hava koşullarının fırlatmayı yalnızca yüzde 40’a yakın bir oranda mümkün kıldığını söylüyor. Bununla birlikte, aracın Dünya’ya güvenli bir şekilde dönebilmesi için de nispeten sakin bir hava durumu olması gerektiğine işaret ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SpaceX, Zoom kullanmayı, çalışanlarına yasakladı 

SpaceX, “Starlink” uydu interneti hizmetinin kamuya açılabileceğini duyurdu

Uzay yarışında SpaceX büyüyor!

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR