Veri Merkezleri
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

Vertiv, kısa bir süre önce yaptığı bir çalışma sonrası gelecek yıl için veri merkezleri trendlerini açıkladı. Hazırlanan rapora göre; veri merkezleri, 2021 yılında kamu hizmetleri kadar önem kazanacak. Veri merkezi ve bilgi ekosistemi; su, elektrik ve doğalgaz gibi kamu hizmetlerinden sonra dördüncü ana ihtiyaç olarak ortaya çıkmaya devam edecek.  

Vertiv, kısa bir süre önce yaptığı bir çalışma sonrası gelecek yıl için veri merkezleri trendlerini açıkladı. Hızlanan dijitalleşme ve artan sınır bilişim uygulamalarının, dijital ekosistemde izlenmesi gereken öncelikli trendler arasında yer aldığı ifade edildi. COVID-19 salgını ile birlikte dünyanın bir gecede online hale gelmesiyle, neredeyse hayatın tüm alanlarında ihtiyaç duyulan veri merkezleri de krizin temel konularından biri haline geldi. Salgın döneminde veri merkezi ve bilgi ekosisteminin; su, elektrik ve doğalgaz gibi kamu hizmetlerinden sonra dördüncü ana ihtiyaç olarak ortaya çıktığı belirtildi. Vertiv; bu durumun, 2021’in yeni veri merkezi trendleri arasında da yer almasını beklediklerine işaret etti.  

Vertiv Baş Strateji ve Geliştirme Sorumlusu Gary Niederpruem, konuya ilişkin açıklamasında “Veri merkezleri bir süredir temel hizmet olmaya doğru ilerliyor, ancak pandemi, diğer kamu hizmetlerinde yaygın olan resmi koruyucu önlemlere yönelik ihtiyacı belirginleştirdi. Evden çalışma bunun bir parçası olmasına rağmen, konu sadece bununla ilgili değil. Daha önemlisi, bu durum, uzaktan sağlık hizmetlerine ve sağlığa yönelik artan ihtiyaç, gelişmiş e-ticaret, küresel telekomünikasyon ve kitle iletişim araçları gibi en yaşamsal biçimlerinde dijital ekonomiyi desteklemekle ilgili” ifadelerine yer verdi.  

Hazırlanan rapora göre; veri merkezleri, 2021 yılında kamu hizmetleri kadar önem kazanacak. Uzun zamandır yüksek kullanılabilirlik standartlarına sahip olan veri merkezlerinde yaşanan kamu hizmetlerine dönme durumu, iki şekilde fark edilecek. İlk olarak, kırsal ve uzak bölgelerde de ağ kullanılabilirliğine ilişkin yüksek beklentiler oluşacak ve önemli uygulamalar, nüfusun daha büyük bir kısmına ulaşacak. Bu değişim, ağın sınır uçlarında bile sürdürülebilirliği sağlamak için veri merkezleri üzerindeki baskıyı artıracak. İkincisi; her türlü geleneksel veri merkezi hizmet süresi ölçüsü kadar, giderek daha dağıtık hale gelen hibrit ağlarda bağlantıları sağlama ve koruma becerisi de bir gereklilik haline geldiğinden, kullanılabilirlik ve bağlanabilirlik arasındaki ayrımlar ortadan kalkacak. 

İşte Vertiv tarafından hazırlanan ‘2021 Veri Merkezleri Trendleri’ raporu! 

Veri Merkezleri Trendleri 2021

Aktarılan diğer detaylara göre; sektör küresel kapanmalara uyum sağladıkça ve bunun ötesine geçtikçe salgın, dijital altyapı için etkili ve yeni bir temel oluşturdu. Vertiv uzmanları, bu zemine karşı 2021’de izlenecek başka yeni trendler de belirledi. Vertiv tarafından hazırlanan ‘2021 Veri Merkezleri Trendleri’ raporunda öne çıkan noktalar ise şu şekilde: 

  • Hızlı Dijitalizasyon: COVID-19, yeni evden çalışma modelini destekleyen iş gücü ve BT ekosistemi üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacak. Vertiv uzmanlarına göre; BT altyapısına yapılan salgın sebepli yatırım devam edecek ve artarak daha güvenli, güvenilir ve verimli uzaktan çalışma yeteneklerini ortaya çıkaracak. Uzaktan görünürlük ve yönetim, evden çalışma modellerinin başarısı için büyük önem taşıyacak. Yerinde servis çağrılarına olan ihtiyacı asgariye indiren uzaktan hizmet yetenekleri, pandemiden sonra da hayatımızda olacak. Krizin erken dönemlerinde atılan ihtiyatlı adımlar, salgın 2021’de sürdükçe hızlanacak ve kuruluşlar; bu değişiklikleri geçici bir değişim olarak değil, çalışma ve iş yapma biçimlerimizde kalıcı bir değişiklik olarak kabul edecek. Zamanla, yüz yüze ve uzaktan yapılanlar arasındaki farklar da değişirken bu değişiklik, sahadaki varlıklarını asgariye indirmek isteyen müşteriler tarafından yönlendirilecek. Bu durum; karar almak için bağlanabilirlik, uzaktan izleme, veri analizi ve hatta yapay zeka gibi teknolojileri de önceliklendirecek. 
  • Büyük Veri Merkezlerinin Yetenekleri Ufak Alanlara ve Sınır Bilişime Taşınacak: Günümüzün sınır bilişim yapıları, daha kritik ve daha karmaşık bir biçimde işlevsel olarak geçmişin yüceltilen BT bölümlerinden ziyade veri merkezinin bir uzantısı olarak işlev görüyor. Bu alanlardaki maliyet ve karmaşıklık, en iyi veri merkezi uygulamalarının hayata geçirilmesini engelliyor. Ancak 2021 yılında, bu durumun değişmesi bekleniyor. Vertiv uzmanları, sınır bilişim tesislerine hiper ölçek ve kurumsal düzeyde yetenekler getirmeye yönelik sürekli bir odaklanma yaşanmasını öngörüyor. Daha fazla zeka ve kontrol, kullanılabilirlik ve termal yönetime daha fazla vurgu ve sistemler arasında enerji verimliliğine daha fazla dikkat edilmesinin de bu duruma dahil olacağı ifade ediliyor.  

5G dönüşümünde, enerji tüketimi ve verimliliğine odaklanılacak

5G Enerji Tüketimi

  • 5G Dönüşümünde Enerji Tüketimi ve Verimliliğine Odaklanılacak: 5G planlamasının ve lansmanlarının ilk aşamasında tartışma, teknolojinin artan bant genişliği ve azalan gecikme süresi gibi nihai faydalarına ve ortaya çıkaracağı uygulamalara odaklandı. Ancak birçok ülke, 2021’de 5G geçişine başladığında ve ilk benimseyenler genişleme ve ölçeklendirmeye gittiğinde ise odak noktasının, 5G’nin getirdiği önemli enerji tüketim artışlarına ve daha verimli ve etkili dağıtım stratejilerine kayacağı ifade ediliyor. 5G’nin vaadini tam olarak gerçekleştirmek için gerekli olan ağ yoğunlaştırma, kaçınılmaz olarak artan enerji taleplerine katkıda bulunuyor. Gereken tüketimin, 4G’den 3.5 kat daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Önümüzdeki yıl, daha verimli ürün ve uygulamaları keşfederek enerji tüketimindeki bu önemli artışı yönetmeye daha fazla odaklanılacağı belirtiliyor. 
  • Sürdürülebilirlik Öne Çıkacak: 5G, büyük bir sürdürülebilirlik hikayesinin parçalarından birisi olma niteliği taşıyor. Veri merkezlerinin yaygınlaşması, hiper ölçekli alanda hızlandıkça bulut ve ortak yerleşim sağlayıcıları da enerji ve su kullanımları için daha fazla incelemeyle karşı karşıya kalıyor. Hem ABD’de hem de küresel olarak iklim değişikliği tartışmasının ve siyasi yaklaşımlardaki değişimin güçlenmesinin, küresel enerji tüketiminin yaklaşık %1’ini oluşturan veri merkezi endüstrisine çevrilen gözleri artırması bekleniyor. Gelecek sene, veri merkezi ekosisteminde enerji verimliliğine odaklanan bir inovasyon dalgası görüleceği tahmin ediliyor. Veri merkezi operatörleri için ise faydaların oldukça net olduğu dile getiriliyor. Maliyet azaltma, mevcut ve beklenen düzenlemelere uyum ve küresel sürdürülebilirlik hareketinde liderlik pozisyonu elde etmenin getirdiği itibar bu faydaların başında geliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google ve Apple, Konum Verisi Satışını Yasaklıyor!

BluTV, Ücretsiz Hafta Sonu Kampanyası ile İlgili Verileri Açıkladı 

‘Cyber Monday’, ABD Tarihinin En Büyük Alışveriş Günü Konumuna Yükselerek Rekor Kırdı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz