google-ve-apple-konum-verisi-satisini-yasakliyor

Teknoloji devleri Google ve Apple, konum verisi konusunda kullanıcılara ait bilgileri takip eden ve üçüncü taraflara pazarlayan ‘X-Mode Social’ hakkında yasaklama kararı aldı. Kullanıcı verisi gizliliğinin ve güvenliğinin teminatı için alınan bu karar, iki şirket tarafından da geliştiricilere iletildi.

‘X-Mode Social’ şirketi, şu ana kadar pek duyulmamış olsa da şirkete ait kodlar, telefonlardaki bazı uygulamalar aracılığıyla kullanıcıların konum bilgilerini takip ediyor ve pazarlıyor. Kullanıcı güvenliği ve etik açısından sakıncalı olan bu durumun, Google ve Apple’ın da konuya ilişkin önlem almak için bir adım atmasını gerektirecek boyutlara ulaştığı ifade ediliyor. İkili, söz konusu veri takibine son verecek bir hamle yapıyor.

‘Wall Street Journal’da yayımlanan bir makaleye göre; Google ve Apple, konum verisi güvenliğini temin etmek için geliştiricilere ‘X-Mode’un kodlarını uygulamalarından kaldırmaları talimatını verdi. Bu uyarıyı dikkate almayan geliştiricilerin ise uygulama mağazalarından çekilme riskiyle karşı karşıya kalacakları belirtildi.

Google ve Apple, ‘X-Mode’ ile ilgili kodların silinmesi için geliştiricilere süre tanıdı

Google Apple X-Mode

Diğer yandan; ‘X-Mode’, geliştiricilere uygulamalarına eklemeleri için kullanıcıların konumunu izleyen ve ardından bu verileri, pazarlanmak üzere ‘X-Mode’a gönderen bir model ile çalışıyor. X-Mode; karşılığında geliştiricilere, uygulamanın kullanıcı sayısına bağlı olarak belirli bir miktar para ödüyor. Apple, ‘X-Mode’ ile ilgili kodun kaldırılması için geliştiricilere iki hafta süre verirken Google, ise 30 günlük bir uzatma başvurusu yapma olanağı ile birlikte bir haftalık süre tanıyor.

Bununla birlikte; ‘X-Mode’ ve bunun gibi diğer şirketlerin, bu kodları kullanarak konum verilerini elde etmek için kullanıcı izni alması gerekiyor. Ancak uygulamalar, konum verilerine erişim için kullanıcılardan izin isterken bu verilerin, şirketlere pazarlanacağını açıkça belirtmiyor. Kullanıcıların fazlasıyla ihtiyaç duyduğu birçok uygulama, konum verilerine erişim gerektirebiliyor. Google ve Apple, bu konuda kullanıcı güvenliğini en üst seviyede tutabilmek için yaptırım yoluyla bu kodların kullanımının önüne geçmeye çalışıyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz