Virgin Orbit Uyduları
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Uzay taşımacılığı şirketi Virgin Orbit, uzaya ilk kez müşteri uyduları taşıdı. Yaşanan gelişmenin, şirketleri uzay taşımacılığında maliyetleri düşürmeye bir adım daha yaklaştırdığı ifade edildi.  

Virgin Orbit’in ikinci gösteri uçuşu, ilkinden çok daha sorunsuz gerçekleşti. Şirket, son olarak test çalışmaları için ‘Cosmic Girl’ uçağını Pasifik Okyanusu üzerinde başarıyla ‘LauncherOne’ roketine konuşlandırmıştı. Aktarılan yeni detaylara göre ise uzay taşımacılığı şirketi Virgin Orbit, bu kez uzaya ilk kez müşteri uyduları taşıdı. Roketin taşıdığı yükün, birkaç üniversite ve NASA’dan toplamda 9 görevi içeriyordu.   

Fırlatılan uydular, uzay atmosferine başarıyla geçiş yaptı ve yörüngeye girdi. Fakat ilk deneme, ‘LauncherOne’ ateşlenemediği için aniden sona erdi. Yapılan yeni bir deneme sonrası ise uyduların, alçak yörüngeye başarıyla giriş yaptığı ifade edildi.  

Virgin Orbit tarafından yapılan fırlatma işlemi, önemli bir kilometre taşı olarak kabul edildi

Virgin Orbit Fırlatma

Diğer yandan; Virgin Orbit tarafından yapılan fırlatma işlemi, önemli bir kilometre taşı olarak kabul edildi. Söz konusu gelişmenin, şirketleri uzay taşımacılığında maliyetleri düşürmeye bir adım daha yaklaştırdığı belirtildi. NASA’nın da uzay taşımacılığında maliyetleri düşürmeye yönelik başlattığı girişim programının bir parçası olarak Virgin Orbit’i desteklediği biliniyordu. Bununla birlikte; şirketin, uzay taşımacılığı hizmetlerini düzenli olarak kullanıma sunmadan önce biraz daha yol alması gerektiğinin de altı çizildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Virgin Orbit Tarafından Yörüngeye Yapılan Test Uçuşu Beklentileri Karşılamadı

Virgin Galactic’ten, Uzay Turizmi için NASA ile Yeni Anlaşma!

Juice Uzay Aracı Jüpiter’e 7 Yılda Ulaşacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz