Juice Uzay Aracı Jüpiter'e 7 Yılda Ulaşacak

JUpiter ICy moons Explorer misyonu, bir sonraki kilometre taşına ulaştı. Uzay aracı Juice , nihai entegrasyon için Airbus’ın Almanya’nın Friedrichshafen kentindeki uydu entegrasyon merkezine geldi. 2022’de yola çıkacak olan Juice uzay aracı , Jüpiter’e 7 yılda varacak

Juice uzay aracı , 2020 sonuna kadar kablo ağı, güç elektroniği, ana bilgisayar, iletişim sistemleri ve diğer teknik ekipmanlar ile donatılacak. Nihai bileşenleri tamamlanan araç hazırlık sürecinin bir sonraki durağı olan Hollanda’nın Noordwijk kentine gönderilecek. Uzay aracı, burada bulunan Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uzay test merkezi ESTEC’te bir dizi teste tabi tutulacak. Araç Jovian sistemindeki görevine hazır olduğunu kanıtlamak için termal vakum çevre testleri yapılacak. Bu testlerin başarıyla tamamlanması halinde Juice uzay aracı, Venüs ve Mars üzerinden Jüpiter’e yolculuğuna başlayacak.

Uzay aracı, Jovian sistemindeki manyetik alanları ve yüklü parçacıkları izlemek için  en son teknoloji ürünü on adet bilimsel aracı taşıyacak. Bu ürünler arasında kameralar, spektrometreler, buz radarı, bir altimetre, radyo-bilim deneyi ve sensörler de dahil olmak üzere yer alıyor. JUICE, potansiyel olarak okyanus barındıran üç uydu Ganymede, Europa ve Callisto’nun yer aldığı kapsamlı çalışmaları da içerecek şekilde Jüpiter sistemindeki turunu tamamlayacak.

Juice Uzay Aracı ile Dünya’dan Jüpiter’e 600 milyon kilometre yolculuk

Juice Uzay Aracı ile Dünya'dan Jüpiter'e 600 milyon kilometre yolculuk 
JUICE – JUpiter ICy moons Explorer – is the first large-class mission in ESA’s Cosmic Vision 2015-2025 programme. Planned for launch in 2022 and arrival at Jupiter in 2029, it will spend at least three years making detailed observations of the giant gaseous planet Jupiter and three of its largest moons, Ganymede, Callisto and Europa. Airbus is the prime contractor to ESA.

5,2 tonluk JUICE uzay aracı, 2022 yılının Ekim ayında Jüpiter’e, yaklaşık 600 milyon kilometre uzaklıktaki yolculuğuna başlayacak. Bu mesafa kaba bir hesapla dünyanın etrafında yaklaşık 15 bin kez tur atmaya eş değer. Bir diğer örnek ise bu mesefa Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 1.560 katına eş değer. Dünya- Ay arası yolculuk ortalama 3-4 gün sürerken, Dünya’dan Jüpitere yolculuğun 7 yıl sürmesi bekleniyor. Uzay aracının planlanan varış tarihi ise Ekim 2029.

Son birkaç ay boyunca Airbus’ın Madrid tesisinde inşa ve monte çalışmaları süren JUICE yapısı, ArianeGroup’un Almanya’nın Lampoldshausen kentindeki merkezinde uzay aracı gövdesini oluşturmak için kimyasal itiş sistemi ile tamamlandı. ArianeGroup’un Orbital Propulsion ekipleri, iki titanyum itici tank ve Jüpiter yörüngesine yerleşmek için kullanılacak 400 newtonluk ana motor ve 20 küçük itici içeren itiş sistemini geliştirdi, üretti ve entegre etti.

Özel bir taşıyıcı, bir gece yolculuğu sırasında ağır ve büyük boyutlu bu yükü Friedrichshafen’deki entegrasyon merkezine güvenli bir şekilde ulaştırdı. Airbus, Covid-19 koşullarına rağmen zamanında teslimat sağlayabilmek için 60 kadar mühendis ile gerekli güvenlik önlemleri altında iki vardiyalı özel bir çalışma modeli gerçekleştirdi.

Buna paralel olarak, JUICE’un tam boyutlu bir mühendislik modeli entegre edilmiş ve Friedrichshafen’de uçuş modeline kurulumu öncesinde tam fonksiyonel yazılım testleri için Toulouse’daki Airbus uydu entegrasyon merkezinde bulunmaktadır.

JUICE, Jüpiter sisteminde üç yıldan fazla bir süre geçirecek ve gezegen oluşumu ve yaşamın ortaya çıkması için koşullar hakkında yanıtlar verecek verileri toplayacak. Doğasını, evrimini ve potansiyel yaşanabilirliğini analiz eden buzlu uydu Ganymede’nin yörüngesinde dönerek dokuz ay geçirecek.

Ana yüklenici olarak Airbus, Avrupa çapında 80’den fazla şirketin endüstriyel konsorsiyumuna liderlik ediyor.

İlginizi çekebilir: 

Teknoloji Haber bülteni DigiToll ‘ü izlemek için tıklayın.

Hubble Uzay Teleskobu doğduğunuz günün fotoğrafını paylaşıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu sayesinde uzayda marul yetiştirildi

Virgin Galactic, uzay uçuşları için bilet rezervasyonunu açtı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz