Trump Huawei Yasak

Donald Trump yönetiminden, görevi devretmeye günler kala Huawei için yeni bir yasak daha geldi. Alınan karar kapsamında; Intel gibi Huawei için ticaret lisansı alan şirketlerin, Çin merkezli teknoloji devine ürün tedarik etmesinin yasaklandığı ifade edildi.  

ABD Başkanı Donald TrumpHuawei’nin Çin hükumetine veri sızdırdığı ve Çin ordusuyla iş birliği yaptığını iddia ederek şirket hakkında ambargo kararı almıştı. Bu kapsamda Huawei, ABD Ticaret Bakanlığı tarafından kara listeye eklenmiş ve şirketin tedarik zinciri önemli oranda kırılmıştı. Bunun üzerine; Çin merkezli teknoloji devi, özellikle donanım ayağında birçok ürününün üretimini durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı. Intel, Qualcomm ve Samsung gibi teknoloji devleri de bu süreçte, Huawei’nin tedarik zincirine katılabilmek için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan ticaret lisansı almaya başlamıştı.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; Donald Trump yönetiminden, Joe Biden’a görevi devretmeye günler kala Huawei için yeni bir yasak kararı daha geldi. Alınan karar kapsamında; Huawei için ticaret lisansı alan şirketlerin, Çin merkezli teknoloji devine ürün tedarik etmesinin yasaklandığı ifade edildi. Kararın açıklanmasının ardından, ‘Samsung Electronics’ ve ‘Japon Advantest’ gibi lisansları iptal edilen şirketlerin hisselerinde düşüş yaşandı. Huawei’den ise henüz konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmedi.  

Biden yönetiminin göreve gelmesinin ardından, ibre tekrar Huawei için olumlu yönde dönebilir 

Biden Huawei

Diğer yandan; yeni karardan etkilenecek tüm şirketlere, itiraz edebilmeleri için 45 gün süre verildi. Konuyla ilgili açıklama yapan bir Intel sözcüsü; Intel politikalarının, ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politika çıkarlarını gözettiğine ve yeni karar ile ilgili konuşmayacaklarına işaret etti. Geçen yılın Kasım ayında yapılan seçimlerde ABD Başkanı olarak seçilen Joe Biden’ın, 20 Ocak günü görevi Trump’tan devralacağı da biliniyordu. Biden yönetiminin göreve gelmesinin ardından, ibrenin tekrar Huawei için olumlu yönde dönebileceği tahmin edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘Sony’ ve ‘Samsung Display’in, Huawei İçin ABD’den Lisans Aldığı İddia Edildi 

ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei Cihazları Doğrudan Etkileyecek Bir Düzenleme Yaptı

Huawei, ‘Kirin’ İşlemci Modellerinin Üretiminin Durdurulacağını Açıkladı  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz