Çin Manyetik Raylı Tren

Çin, saatte 620 kilometre hız ile gidebilen bir manyetik raylı tren prototipi tanıttı. Çinli mühendislerce geliştirilen ‘maglev’ treninin, çok düşük sıcaklıklarda ortaya çıkan aşırı iletkenlik prensibine göre çalıştığı ifade edildi.  

Çin, saatte 600 kilometreden daha hızlı gidebilen bir manyetik raylı tren prototipi tanıttı. ‘Maglev’ adı verilen manyetik güçle yerden kaldırılarak havada giden trenin, Çin’de test edildiği belirtildi. Aktarılan detaylara göre; tasarımcılar tarafından bir tür laboratuvar oyuncağı olarak görülen trenin prototipi, Çinli mühendislerce yapıldı. Saatte 620 kilometre hız yapmak üzere tasarlanan trenin, çok düşük sıcaklıklarda ortaya çıkan aşırı iletkenlik prensibine göre çalıştığı dile getirildi. Uzmanlar ise bu türden trenlerin vakumlu tüpler içinde saatte bin kilometreyi aşan hızlara ulaşabileceğine işaret etti.  

Diğer yandan; Çin, ticari amaçlı ilk ‘Maglev’ hattına sahip olan ülke olma niteliği taşıyordu. Söz konusu hat üzerinde, “Shanghai Transrapid” treni çalışıyor ve saatte maksimum 430 kilometre hıza ulaşabiliyordu. Çin’in bu alandaki en büyük rakibi ise Japonya olarak görülüyordu. Yeni tanıtılan trenin tasarlayıcıları, Çin teknolojisinin Japon teknolojisinden çok daha ekonomik olduğunu belirtti.  

Maglev’ adı verilen trenler, aynı kutba sahip mıknatısların birbirini itme gücünden faydalanıyor 

Maglev Trenler

Bununla birlikte; yeni bir ‘Maglev’ hattının inşa maliyetinin, kilometre başına 250 ila 300 milyon yuan arası bir maliyete sahip olduğu ifade edildi. Bu maliyetin, ‘Maglev’in kitlesel kullanımında daha da düşebileceğinin de altı çizildi. Paylaşılan bilgilere göre; Maglev adı verilen trenler, teknik olarak aynı kutba sahip birer mıknatısın birbirini itme gücünden yararlanarak raylara temas etmeden havada gitme olanağı sağlıyor. Bu teknolojik inovasyon sayesinde, raylarla tekerlekler arasındaki sürtünme ortadan kaldırılarak enerji kaybı yok ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Trump Yönetiminden Huawei İçin Yeni Bir Yasak Geldi! 

Tecno, Oyun Tutkunları İçin Geliştirdiği ‘POVA’ Akıllı Telefon Modelini Türkiye’de Satışa Sundu! 

Huawei’den Çinli Şirketlere ‘HarmonyOS’ Çağrısı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz