Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

Kadınlara karşı uygulanan şiddetin ne yazık ki artarak devam ettiği bu dönemde çeşitli mobil uygulamalardan destek almaya çalışıyoruz. Dolayısıyla KADES uygulamasından sonra bu kez Vodafone Kırmızı Işık uygulamasıyla karşınızdayız. İşte; ‘Vodafone Kırmızı Işık nedir’? ‘Kırmızı Işık nasıl kullanılır’? ‘Kırmızı Işık uygulamasına acil kişi nasıl eklenir’. ‘Kırmızı Işık uygulamasında acil SMS gönderme’. ‘Kırmızı Işık avantajları’.  

Herhangi bir şiddet anında yakınlarınıza en kısa şekilde ulaşabileceğiniz Kırmızı Işık uygulamasını nasıl kullanacağınızı adım adım anlattık. İşte; ‘Vodafone Kırmızı Işık nedir’? ‘Kırmızı Işık nasıl kullanılır’? ‘Kırmızı Işık uygulamasına acil kişi nasıl eklenir’. ‘Kırmızı Işık uygulamasında acil SMS gönderme’. ‘Kırmızı Işık avantajları’. 

Vodafone Kırmızı Işık Nedir? 

Kırmızı Işık Nasıl Kullanılır?

Vodafone Kırmızı Işık, bir şiddet veya acil durumda yakınlarınıza tek tuşla ulaşmanıza yardımcı olan bir uygulamadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Vodafone Vakfı tarafından geliştirilen bu uygulamada Vodafone diye belirtilmesi sizi yanıltmasın. Uygulama tüm operatörlerin kullanımına açıktır. Bu uygulama ile olay anında veya sonrasında yakınlarınızı tek tuşla arayabiliyor, konumunuzla birlikte tehlikede olduğunuza dair gizli bir SMS gönderebiliyorsunuz. Ayrıca yolculuğunuz esnasında rotanızı yakınlarınızla paylaşıyorsunuz ve rotadan çıktığınız takdirde onlara bildirim ulaşması sağlanıyor. Peki; ‘Kırmızı Işık nasıl kullanılır’? ‘Kırmızı Işık uygulamasına acil kişi nasıl eklenir’. ‘Kırmızı Işık uygulamasında acil SMS gönderme’. ‘Kırmızı Işık avantajları’. 

Kırmızı Işık Nasıl Kullanılır? 

Kırmızı Işık Uygulamasında Acil SMS Gönderme

Akıllı telefonunuza indirdiğiniz Kırmızı Işık uygulamasında ilk adım olarak kullanım sözleşmesini kabul etmeniz gerekiyor. Uygulamaya erişebilmek için fotoğrafta gördüğünüz ekranın boş alanında parmağınızı yukarı doğru kaydırıyorsunuz ve uygulamanın konumunuza erişim iznini onaylıyorsunuz.  

Kırmızı Işık Uygulamasında Acil SMS Gönderme

Uygulamada, alo 183, polis imdat, aile içi şiddet acil yardım hattı, jandarma imdat gibi herhangi bir şiddet anında yardım alabileceğiniz kurumlara tek dokunuşla ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte öncelik olarak ulaşmak istediğiniz yakınlarınızdan 3 kişinin telefon numarasını ekleyebiliyorsunuz. 

Kırmızı Işık Uygulamasına Acil Kişi Nasıl Eklenir? 

Kırmızı Işık Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Acil kişi eklemek için ‘kişi ekle’ ifadesine dokunuyorsunuz. Daha sonra isim ve telefon numarası bilgisi giriyorsunuz. ‘Kaydet’ butonuna dokunmanızla birlikte kişi ekleniyor.

Kırmızı Işık Uygulaması Nasıl Kullanılır? 

Uygulamaya eklediğiniz kişiler fotoğrafta gördüğünüz gibi adıyla birlikte görünüyor ve rehberinize girip kişiyi bulmakla uğraşmadan yalnızca tek bir dokunuşla arayabiliyorsunuz.  

Kırmızı Işık Uygulamasında Acil SMS Gönderme 

Kırmızı Işık Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Başınız dertteyse ve bu sırada konuşamayacak durumdaysanız yine uygulamaya eklediğiniz yakınlarınıza SMS gönderebilirsiniz. Bunun için de ‘acil sms’ butonuna dokunuyorsunuz. Daha sonra ‘tehlikede olabilirim beni ara’ mesajıyla birlikte bulunduğunuz konumu SMS olarak yakınlarınıza gönderebiliyorsunuz. SMS ekranında sol üstte gördüğünüz ‘kamera’ ifadesine dokunarak Google Duo ile görüntülü arama da başlatabiliyorsunuz. Elbette Google Duo ile görüntülü arama yapabilmek için her iki kişinin de Google Duo uygulamasını kullanması gerekiyor.

Vodafone Kırmızı Işık Nedir?

Kırmızı Işık uygulamasında bir de telefonu sallayarak yardım isteme özelliği yer alıyor. Bu özelliği sol üstte gördüğünüz ‘telefon’ ifadesine dokunarak aktif ediyorsunuz.

Vodafone Kırmızı Işık Nedir?

Daha sonra karşınıza çıkan ekrandan ‘başla’ ifadesine dokunuyorsunuz. 

Vodafone Kırmızı Işık Nedir? 

Ardından tekrar ‘başla’ butonuna dokunuyorsunuz ve anlık değer rakamı saymaya başlıyor. İstediğiniz bir değerde durması için ‘bitir’ butonuna dokunuyorsunuz. Bu adımları ardından ‘test et’ ifadesine dokunarak değeri test ediyorsunuz.  

Vodafone Kırmızı Işık Nedir?

Test ederken telefonunuzu sallıyorsunuz ve gerekli değere ulaştığında ’gerekli sallama şiddetine ulaşıldı’ uyarısı karşınıza çıkıyor. Test etmenizin ardından ‘kaydet’ butonuna dokunuyorsunuz ve bu sallama değerini kaydediyorsunuz. Böylece şiddete uğradığınız veya böyle bir ihtimalin olduğu anda telefonunuzu sallamanız yeterli oluyor. Bu sayede yakınlarınıza tehlikede olduğunuzun mesajı gidiyor. 

Vodafone Kırmızı Işık Nedir?

Uygulamada ‘haritalar’ ifadesine geldiğinizde bulunduğunuz konum ekranınıza gelecektir. ‘Bilgiler’ ifadesine dokunduğunuzda ise şiddete dair çeşitli bilgiler yer alıyor ve bunları okuyarak bilinçlenebilirsiniz.  

Kırmızı Işık Avantajları 

Şiddet veya herhangi bir acil durumda yakınlarımıza, polise en acil şekilde ulaşabilmek önceliklerimiz arasında yer alıyor. Dolayısıyla Kırmızı Işık, KADES ve buna benzer uygulamaların önemi de burada ortaya çıkıyor. Kırmızı Işık uygulamasını kullandığınızda şiddete maruz kalmanız durumunda yakınlarınıza 3 farklı şekilde ulaşma imkânınız oluyor. Bu da uygulamanın avantajlarından biri. Yazımızda değindiğimiz gibi ister tek dokunuşla uygulamaya eklediğiniz yakınlarınızı arayabilir ister yine tek dokunuşla acil durum SMS’i  gönderebilirsiniz ve bununla birlikte Google Duo ile görüntülü arama başlatabilirsiniz. Son olarak da olay anında cihazınızı sallayarak yakınlarınıza acil durumda olduğunuzu iletebilirsiniz. Diğer yandan uygulamayı incelediğimiz ve denediğimiz sürede hesap oluşturma işlemini gerçekleştirirken bizi zorladığını söylemek gerek. Telefon numaralarını kabul etmeme ve internet bağlantısı olduğu halde bununla ilgili hata verme gibi sorunlar yaşadık. Bu da Kırmızı Işık uygulamasının dezavantajları arasında yer alıyor. Çünkü, bu nitelikte bir uygulamada gerçekleştirilen tüm işlemlerin hızlı ve sorunsuz olması gerekiyor.  

Kırmızı Işık uygulamasını Play Store ve App Store‘dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

KADES Nedir? KADES Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Kadınların Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

Rekabet Kurumu, Google’a 296 Milyon Lira Ceza Verdi! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz