Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Android 12 ile kullanıcılar telefonlarının kamera özelliklerini daha verimli bir şekilde deneyimleyebilecek. Özellikle Instagram gibi üçüncü parti uygulamalarda yaşanan fotoğraf kalitesi sorunu yeni Android 12 güncellemesi sayesinde azalacak. 

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, uzun bir süredir Android 12 yazılım güncellemesi üzerinde çalışıyor. Önemli değişiklik ve yenilikler içerdiği bilinen ve sızıntılarını daha önce sizlerle paylaştığımız Android 12’nin kamera noktasında kullanıcıları sevindirecek yeni özellikleri ortaya çıktı. 

Android 12’nin yayınlanan üçüncü DP Beta sürümü kıllı telefonlar ve tabletler için işletim sisteminde yapılan çok çeşitli değişiklikler ve güncellemelerle geldi. Android 12’nin yayınlanan geliştirici önizleme sürümünde yakın gelecekte Android cihazların DP3 ile kullanımının değişeceği görüldü. Özellikle üçüncü parti uygulamalarda Android telefonlarla çekilen fotoğrafların kalitesi artacak. 

Google’ın yayınladığı Android 12 DP3 sürümü sayesinde telefonların kamera API’sinde ciddi yenilikler olacak. Bu sayede hem uygulama geliştiricilerin hem de kullanıcıların yaşadığı kısıtlamalar ortadan kalkacak. 

Android 12 ile Instagram’da çekilen fotoğraf ve video kalitesi artacak

Günümüz Android akıllı telefonlar çok ciddi kamera ve video özellikleriyle kullanıcılara sunulsa da, pek çok kullanıcı cihazlarının kamera özelliklerini Instagram gibi üçüncü parti uygulamalarda kullanırken sorun yaşıyor. Bu bağlamda Google, Android telefonların kamera özelliklerine üreticiler dışında erişim izni vermiyor. Bu sebepten ötürü üçüncü parti uygulamalar, Android akıllı telefonların kamera özelliklerini kullanamıyor. HDR, gece modu ve portre gibi halihazırda Android akıllı telefonlarda bulunan pek çok yazılımsal kamera özelliğini kullanıcılar üçüncü parti uygulamalarda deneyimleyemiyor. 

Kullanıcıların ve geliştiricilerin yıllardır şikayet ettiği bu durum ise Android 12 ile değişecek gibi duruyor. Şirketin yayınladığı Camera2 API’ndaki güncelleme sayesinde artık uygulama geliştiriciler ve üçüncü parti uygulamalar Android akıllı telefonların kameralarındaki özelliklere erişim sağlayabilecek. Elbette ki bu durum sadece Google ile çözülmüyor. Cihaz üreticilerinin de söz konusu durum için destek vermesi gerekiyor. 

Yayınlanması beklenen yeni Android 12 güncellemesi  ile özellikle Instagram gibi üçüncü parti uygulamalarda, cihazların kamera özelliklerinin kullanılması, fotoğraf ve video kalitesinde ciddi artışlar yaşatacak. Böylece Android kullanıcılarının ve geliştiricilerin yaşadığı sıkıntılar son bulabilecek. 

Google, Android 12 güncellemesini her sene düzenlediği Google I/O etkinliğinde görücüye çıkaracak. 18 Mayıs’ta düzenlenmesi beklenen tanıtımın ardından, şirketin nihai sürümü kullanıcılarına eylül ayında sunması bekleniyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Android 12 ile Gelecek Yeni Özellikler Ortaya Çıktı

Google, Android 12 ile Çift Dokunma Özelliği Getirebilir

Tesla Model S Kazası, Kripto Para Yönetmeliği, Apple Spring Loaded | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz