Her Kadının İzlemesi Gereken Filmler

Kadınların günlük hayatında, yaşadığı toplumda karşılaştığı problemleri en güzel yansıtan filmlerle karşınızdayız. Biraz kurgu, biraz gerçekçiliğin iç içe geçtiği bu filmlerde belki kendinizi daha iyi anlayacak belki de var olduğunuz çevrenin bir yansımasını göreceksiniz. İşte; ‘Kadınların mutlaka izlemesi gereken filmler’. ‘Her kadının izlemesi gereken filmler’. ‘Kadınların izlemesi gereken filmler’. ‘Kadın hakları ile ilgili filmler’. ‘Kadınlara ilham veren filmler’.

İşte; ‘Kadınların mutlaka izlemesi gereken filmler’. ‘Her kadının izlemesi gereken filmler’. ‘Kadınların izlemesi gereken filmler’. ‘Kadın hakları ile ilgili filmler’. ‘Kadınlara ilham veren filmler’ detaylarıyla haberimizde. 

Kadınların Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler 

Her Kadının İzlemesi Gereken Filmler

‘Kadınların mutlaka izlemesi gereken filmler’. ‘Her kadının izlemesi gereken filmler’. ‘Kadınların izlemesi gereken filmler’. ‘Kadın hakları ile ilgili filmler’. ‘Kadınlara ilham veren filmler’. 

Her Kadının İzlemesi Gereken Filmleri 
  • Dogville 
  • Mustang 
  • Suffragette  
  • Wadjda 
  • Three Bilboard Outside Ebbingi Missouri 
  • The Hours 
  • Sans toit ni loi 
  • Lady Bird 
Dogville 

Her Kadının İzlemesi Gereken Filmler

Kadınların mutlaka izlemesi gereken filmler listemize ‘Dogville’ ile başlıyoruz. Listemizde yer verdiğimiz filmler arasında en sarsıcı nitelikte olan Dogville, peşindeki mafyadan kaçarak bir kasabaya sığınan Grace’in başına gelenleri konu alıyor. Önceleri kasaba halkı Grace’e sahip çıkar ve onun içinde bulunduğu duruma üzülürler. Fakat kasaba halkında gördüğümüz bu misafirperverlik uzun sürmez ve gerçek yüzünü saklayan insan hırsını izlemeye başlarız. Topluma yönelik bir eleştiri niteliği de taşıyan filmde insanın tüm kötülüğünü bir kadın üzerinde ortaya çıkarması da filmin dikkat çekici noktalarından biri. Diğer yandan bir azize gibi davranan Grace karakteri ise kasaba halkının tüm bu kötü yaklaşımını affeder ve ne isterlerse yapar. Tek bir mekanın kullanıldığı film izleyiciye bir sürpriz son sunuyor. Aynı zamanda “Grace’in yerinde siz olsaydınız ne yapardınız?” sorusunu da akıllara getiriyor. 

Mustang 

Her Kadının İzlemesi Gereken Filmler

Listemize ikinci sırada ‘Mustang’ filmiyle devam ediyoruz. Toplumumuzda çok sık karşılaştığımız “elalem ne der” söylemini tokat gibi yüzümüze çarpan bir film. Deniz Gamze Ergüven’in ilk uzun metrajlı filmi olan Mustang kadınların küçük yaştan itibaren yaşadıkları aile, çevre, toplum baskısını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Film anne ve babalarını erken yaşta kaybeden, babaanne ve bir amcalarıyla birlikte erkek egemen bir toplum içinde yaşayan 5 kız kardeşi konu alıyor. 

Suffragette
Her Kadının İzlemesi Gereken Filmler 

Kadınları sokağa ve haklarını aramaya çıkaran ‘Suffragetta’ diğer filmlerde olduğu gibi yaşanılan ataerkil düzeni bir karakter üzerinden detaylandırsa da film ilerledikçe kendinizi kadınların seçme hakkı için yürüttükleri örgütlü bir mücadelenin içinde buluyorsunuz. Küçük yaşlardan beri çamaşırcı olarak çalışan Maud Watts evli ve bir çocuk annesidir. Filmin başlarında Maud Watts’ın eşi aşık bir koca profili çiziyor. Fakat eşinin, kadınların oy verme hakkı için çalışmalara girmesiyle birlikte izleyiciye gerçek yüzünü gösteriyor.  

Wadjda 

Her Kadının İzlemesi Gereken Filmler

Wadjda’ Suudi Arabistan’da ilk çekilen film olması ve bunun da bir kadın tarafından çekilmesi nedeniyle hem kadınların izlemesi gereken hem de listemizde yer alan en önemli filmlerden biri oluyor. Suudi Arbistan’da kadınların araba kullanması yasak, bisiklete binmeleri ise hoş karşılanmamaktadır. Suudi yönetmen Haifaa Al Mansour’un imzasını taşıyan filmde ise bir mağaza vitrininde gördüğü yeşil bisikleti almak isteyen 11 yaşında genç bir kızın hikâyesini konu alıyor.   

Three Bilboard Outside Ebbingi Missouri 

Her Kadının İzlemesi Gereken Filmler

2018 yılında vizyona giren ‘Three Bilboard Outside Ebbingi Missouri’de kızının öldürülmesiyle birlikte bir annenin verdiği mücadeleyi izliyoruz. Mildred Hayes’in kızı tecavüze uğramış ardından öldürülmüştür. 7 aydır kızını kimin öldürdüğüne dair hiçbir sonuca ulaşamayan anne bölgedeki polisleri ve medyayı harekete geçirmek, kızının cinayetini aydınlatmak için bir mücadeleye başlar. Fakat hem polisler hem de kasaba halkı Mildred’a karşı cephe alırlar.  

The Hours 

Her Kadının İzlemesi Gereken Filmler

Psikolojik rahatsızlıklar ve buhranlarla zor bir hayat geçiren İngiliz feminist yazar Virginia Woolf, Los Angeles’da kocası ve oğluyla mutlu bir hayat süren Lura Brown ve New York’ta yemek daveti hazırlıkları içinde olan Clarissa Vaughan olmak üzere üç farklı zamanlarda üç kadının hayatını izliyoruz. 1941, 1951 ve 2000’li yıllar arasında gidip gelen hikâyede her ne kadar farklı zamanlarda ve şartlarda yaşamış olsa da bu üç kadını da kendi iç çatışmaları içinde buluyoruz.  

Sans toit ni loi 

Her Kadının İzlemesi Gereken Filmler

Her kadının izlemesi gereken filmler listemizde Agnes Varda’nın bir filmine değinmeden geçmek olmazdı. Dilimize Yersiz Yurtsuz olarak çevrilen filme, Mona adlı evsiz bir kadının donmuş bedeniyle başlıyoruz. Dolayısıyla filmin sonunu aslında başında izliyoruz ve sokaklarda yaşayan, oradan oraya sürüklenen özgür olmayı seçmiş, sahiplenmeyen, bağlanmayan, ihtiyacı kadar olanı alan Mona’nın geçmişine gidiyoruz. Filmde gördüğümüz diğer karakterler ise Mona’nın son haftalarında hayatına giren, yolculuğunda tanıştığı insanlar. “Sonuz özgürlüğü seçmişsin ama sonsuz yalnızlık elde etmişsin” alıntısı da filmi henüz izlemeden bir ipucu veriyor aslında. 

Lady Bird 

Her Kadının İzlemesi Gereken Filmler

Frances Ha filminden tanıdığımız Greta Gerwig’in yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı ‘Lady Bird’, izleyiciyi lise çağında ve üniversite tercihleri yapacak olan Christine McPherson’un büyüme sancılarıyla buluşturuyor. Filmde her ne kadar ana karakter  Chrisitine olsa da maddi zorluklar içinde olan, evini geçindirmeye çalışan, diğer yandan kızını üniversiteye gönderecek olmanın getireceği maddi sorumluluğu taşımak konusunda şüpheleri bulunan anne Marion’a ve kızıyla olan gelgit ilişkisine de göz kırpıyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Korku Filmleri

YouTube, Otomatik Ürün Tanıma Özelliğini Bünyesine Eklemeye Hazırlanıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz