Telefonunuza gizli bir numaradan gelen aramalar, birçok kişinin olduğu gibi sizin de canınızı sıkıyor olabilir. Fakat neyse ki bu tarz aramalara karşı bir önlem alabilirsiniz. Bu yazımızda Vodafone, Turkcell ve Türk Telekom kullanıcılarının gizli numaraları nasıl engelleyebileceklerini inceleyeceğiz.

Numara gizleyerek arama yapmak iyi niyetli bir şekilde kullanılabileceği gibi bazı durumlarda da kötü niyetle kullanılabilmektedir. Bazı kişiler yalnızca şaka yapmak için numaralarını gizleyerek tanıdıkları kişileri aramak isteyebilirler. Ya da yalnızca iş amaçlı görüşmelerde, kişisel numaranızın görünmesini istemediğiniz durumlarda da numarayı gizleyerek görüşme sağlamak gerekebilir. Fakat bu tarz aramalar çoğu zaman rahatsızlık verici olarak değerlendirilir. Bu nedenle birçok kişi bu şekilde gizli numaralardan gelen aramaları engellemek ister. Gizli numaralardan yapılan aramalarla sıklıkla karşılaşıyor ve siz de bu durumdan rahatsız oluyorsanız hattınızı gizli numaralardan gelen aramalara karşı koruma altına alabilirsiniz.

Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Özel numaralardan gelen aramaları engellemek için yapmanız gereken işlemler, bağlı olduğunuz operatör aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Fakat Android ve iOS özel numara engelleme yöntemlerinden de yararlanabilirsiniz. Google Play Store ve App Store aracılığıyla telefonunuza indirebileceğiniz uygulamalar ile bu tip numaralardan çağrı gelmesini engelleyebilirsiniz. Ancak bu uygulamalar, yalnızca sizi arayan gizli numaranın çağrısını meşgule alarak numaranın size ulaşmasını engellemeye çalışmaktadır.

Operatörünüz aracılığıyla yapacağınız engelleme işlemi sonucunda ise gizli aramalar meşgule düşmek yerine size hiç gelmeyecektir. Yani bu şekilde hem daha kökten bir çözüme ulaşmış olacaksınız hem de ekstra uygulama yüklemek gibi bir prosedürle ilgilenmek durumunda kalmayacaksınız.

Vodafone’da Özel Numara Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer Vodafone abonesiyseniz ve gizli numaraların hattınıza arama yapmalarını istemiyorsanız bu numaralardan gelen aramaları kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz. Vodafone özel numara kapatma işlemlerini dilerseniz Online Self Servis üzerinden, dilerseniz de Sesli Yanıt Sitemi ya da SMS üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca hattınızın ve kendinizin güvenliğini sağlamak için yapmayı düşündüğünüz bu işlem için herhangi bir ücret de ödemeyeceksiniz. Vodafone gizliye kapatma kısayolu olarak yapacağınız işlem ise son derece basit:

  • Eğer gizli numaralardan gelen çağrıları engellemek istiyorsanız; telefonunuzun mesaj ekranına GIZLI AC yazarak 7046’ya mesaj gönderebilirsiniz.
  • Telefonunuzu gizli numaralardan gelen çağrılara açmak istiyorsanız bu sefer de aynı şekilde telefonunuzun mesaj bölümüne GIZLI KAPAT yazarak yine 7046’ya göndermeniz yeterlidir.

Ancak Vodafone hattınızı gizli aramalara kapalı hale getirseniz dahi bu işlem analog santrallerden, PBX’lerden ya da Türkiye dışından gelen numarasız aramalara karşı engelleme sağlayamamaktadır. Yani yalnızca analog ve PBX hariç olup yurt içinden gelen gizli çağrılara ilişkin bir önlem oluşturabilirsiniz.

Turkcell’de Özel Numara Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Turkcell operatörü de gizli numaraların aramalarından şikayetçi olan kullanıcıları için özel numaradan gelen çağrıları engelleme hizmeti vermektedir. Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz bu işlem sonucunda hattınızı bilinmeyen gizli numaraların aramalarına karşı korumaya alabilirsiniz. Bu işlemi yaparak özel numara engelleme sistemini aktif hale getirdiğinizde, sizi aramayı deneyen gizli numara “Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz.” uyarısını dinleyecektir.

Turkcell’de özel numaraya kapatma işlemini gerçekleştirmek için yapmanız gereken şeyse telefonunuzun arama ekranına *253# yazarak arama butonuna basmaktır. Fakat diğer operatörlerde olduğu gibi Turkcell’in gizli numara kısıtlama hizmeti de analog santralleri, PBX’leri ve yurt dışı aramaları kapsamamaktadır.

Türk Telekom’da Özel Numara Engelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Özel numaralardan gelen aramaların engellenmesi Türk Telekom tarafından da ücretsiz olarak sağlanan bir hizmettir. Hatlarına gizli numara tarafından arama yapılmasını istemeyen aboneler için Türk Telekom’da özel numaraya kapatma işlemleri şu şekildedir:

  • Gizli numaraların aramalarını engellemeye ilişkin aktivasyon ya da deaktivasyon işlemleri için, wap.avea.com.tr adresine bağlanarak “Online İşlemler” menüsü içerisinden “servisler” sekmesini izleyerek gizli numaraların aramalarını wap üzerinden engelleyebilirsiniz.
  • Web üzerinden Türk Telekom Online İşlemler aracılığıyla gizli numara engelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Telefonunuzun arama ekranına *100# yazıp arama yaparak karşınıza çıkan işlemler menüsünü kullanabilirsiniz.
  • Yine telefonunuzun arama ekranına *253# yazarak arama yaptığınızda gizli numaraların engellenmesine ilişkin durumunuz değişecektir. Eğer hattınız bu aramaların engellenmesine ilişkin aktifse deaktif duruma gelecek, deaktifse aktif duruma dönüşecektir. Bu konuya ilişkin bilgiyi telefon ekranınızdan görebileceksiniz.

Siz de eğer gizli numaraların hattınızı aramasını istemiyor ve onları engellemek istiyorsanız kullandığınız operatör üzerinden yukarıda aktarılan işlemleri yaparak bu aramalardan kurtulabilirsiniz. Bu işlemlerden herhangi birini yaparak gizli numaraların sizi aramalarını engelleyebilirsiniz. Yapacağınız işlemin ardından sizi arayan gizli numaralara sistem tarafından sizin gizli numaralardan çağrı kabul etmediğinize ilişkin bilgi verilecektir.