WhatsApp ’ın aylardır tartışmalara konu olan yeni gizlilik sözleşmesi ile ilgili yeni bir haber ortaya çıktı. WhatsApp yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıların zamanla uygulamanın işlevselliklerini kaybedeceklerini açıklamıştı. Ancak WhatsApp’ın geri adım attığı ve güncellemeyi kabul etmeyen kişilerin sınırlı işlevselliğe maruz kalmayacağı açıklandı. 

WhatsApp’ın aylardır eleştirilere maruz kaldığı Gizlilik Sözleşmesi için yeni gelişmeler elde edildi. Pek çok kullanıcıdan tepki gören yeni gizlilik sözleşmesinin onay süresini 8 Şubat’tan 15 Mayıs’a çeken şirket, sözleşmeyi onaylamayan kullanıcıların WhatsApp hesaplarının silinmeyeceğini ancak ciddi ölçüde sınırlandırılacağı haberini vermişti. 15 Mayıs itibariyle yürürlüğe giren WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi ‘nin uygulanıp uygulanmayacağı konusunu ise muallaktaydı. Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olmayan yeni sözleşmesinin Türkiye’de de uygulanmayacağı bilgisini paylaşan Rekabet Kurumu’nu geçen hafta yalanlayan WhatsApp’tan yeni bir karar geldi. 

WhatsApp hesapların işlevselliğini sınırlandırmayacak

WhatsApp, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların hesaplarının sınırlandırılmayacağını belirtti. Bir WhatsApp sözcüsünün The Verge’e yaptığı açıklamada, “Çeşitli yetkililer ve gizlilik uzmanlarıyla yapılan son görüşmeler göz önüne alındığında, WhatsApp’ın güncellemeyi henüz kabul etmemiş olanlar için çalışma şeklinin işlevselliğini sınırlamayacağımızı açıkça belirtmek istiyoruz” dedi. WhatsApp bu durumun süresiz olarak düşünülen bir plan olduğunu da aktardı. 

Kafa karıştıran WhatsApp gizlilik sözleşmesi için geri adım atan şirket, kullanıcıların çoğunun sözleşmeyi kabul ettiğini belirtiyor. Yapılan açıklamada ayrıca, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılara yeni politika hakkında bildirimler göndererek onlara hatırlatmalarda bulunacağı da aktarıldı. Şirket açıklamasında: “Facebook’tan destek alan bir işletmeyle iletişim kurmak gibi ilgili isteğe bağlı özellikleri kullanmayı seçtiklerinde de dahil olmak üzere, kullanıcılara zaman zaman hatırlatmaya ve güncellemeyi kabul etmelerine izin vermeye devam edeceğiz. Bu yaklaşımın, bir işletmeyle etkileşim kurmak isteyip istemeseler de tüm kullanıcıların sahip olduğu seçeneği güçlendireceğini umuyoruz.” dedi. 

WhatsApp’ın tüm dünyada tartışmalara sebep olan ve kullanıcıların karşı çıktığı yeni gizlilik sözleşmesi ile ilgili ortaya çıkan son gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Telegram ve WhatsApp, Yeni Gizlilik Koşullarına İlişkin Göndermeli Paylaşımlarda Bulundu! 

WhatsApp, Rekabet Kurulu Tarafından Yapılan Açıklamayı Yalanladı! 

WhatsApp’a Alternatif, Verilerinizi Koruyan En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz