Telegram ve WhatsApp
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Popüler mesajlaşma uygulamaları Telegram ve WhatsApp, WhatsApp’ın gizlilik koşullarını güncellemesine ilişkin son tarih yaklaşırken Twitter’da birbirlerine göndermeli paylaşımlarda bulundu. Telegram, WhatsApp ve Facebook’un silinmesine yönelik imalarda bulunduğu bir görsel paylaştı. Bunun üzerine WhatsApp, esprili bir paylaşım üzerinden Telegram’ın uçtan uca şifreleme işlemini varsayılan olarak yapmıyor olmasını vurguladı.  

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, 2021 yılı başlarında gizlilik poliikası ve platform koşullarını güncellediğini duyurmuştu. Bu kapsamda; WhatsApp kullanıcı verilerinin, çatı şirket Facebook ve Facebook’a bağlı şirketlerle paylaşılmaya başlanacağı ifade edilmişti. Yeni koşulları gönderilen uygulama içi bildirimdeki ‘Kabul Et’ butonuna tıklayarak onaylamayan kullanıcıların, 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp kullanamayacağı belirtilmişti. Bunun üzerine platform, hızlı bir şekilde eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti ve birçok kullanıcı, Telegram ve Signal gibi alternatif platformlara geçiş yapmaya başlamıştı. WhatsApp ise son tarihi 15 Mayıs’a ertelediğini açıklamış ve bu süreci, kullanıcıları yeni koşullarla ilgili bilgilendirmek için kullanacağını belirtmişti.   

Kısa bir süre önce WhatsApp’tan gelen yeni bir açıklama ise yeni gizlilik politikası için belirlenen son tarihin tekrar esnetildiğine işaret etmişti. Yeni koşulları onaylamayan kullanıcı hesaplarının 15 Mayıs’tan itibaren silinmeyeceği, fakat kademeli olarak işlevlerini kaybetmeye başlayacağı kaydedilmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası; Telegram ve WhatsApp, güncellenen gizlilik koşullarına ilişkin son tarih yaklaşırken Twitter’da birbirine göndermeli paylaşımlarda bulundu. Telegram; yaptığı paylaşımda, Windows’un ikonik çöp kutusu tasarımının yıllar içindeki değişimini gösteren bir görsele yer verdi. 2021 yılına ilişkin çöp kutusu tasarımında ise WhatsApp ve Facebook logosunun yer aldığı görüldü.  

WhatsApp da Twitter üzerinden yaptığı göndermeli paylaşımda Telegram’a yanıt verdi

WhatsApp Twitter Yanıt

WhatsApp ise Twitter üzerinden yaptığı göndermeli paylaşımda Telegram’a esprili bir yanıt verdi. Söz konusu paylaşımda, Telegram admini: ‘İnsanların bilmediği şey, varsayılan olarak uçtan uca şifreleme yapmıyoruz’” ifadelerine yer verildi. WhatsApp böylece, Telegram’ın varsayılan olarak uçtan uca şifreleme yapmıyor oluşunun altını çizdi. Güncel olarak Telegram kullanıcılarının, hesap ayarlarından söz konusu özelliği aktif hale getirmesi gerekiyordu. Özelliğin aktif hale getirildiği sohbetlere, ‘Gizli’ sohbet adı veriliyor ve Telegram, bu noktadan sonra sohbetteki mesajları uçtan uca şifrelemeye başlıyordu.  

Popüler mesajlaşma platformu, daha sonra gizlilik ilkesi ve hizmet şartlarındaki güncellemenin yürürlüğe girmesine ilişkin bir paylaşım daha yaptı. Paylaşımda “Hayır, kişisel mesajlarınızı göremiyoruz. Hayır, hesabınızı silmeyeceğiz. Evet, istediğiniz zaman kabul edebilirsiniz” ifadeleri kullanıldı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

WhatsApp, Yeni Gizlilik Politikası İçin Belirlediği Son Tarihi Tekrar Esnetti! – 15 Mayıs’tan Sonra Ne Olacak?

Facebook’un Reklam Politikasını Eleştirmeyi Hedefleyen Bir Signal Reklam Kampanyası, Facebook Tarafından Engellendi! 

Telegram, 2021 Yılının Ocak Ayında Dünya Genelinde En Çok İndirilen Mobil Uygulama Oldu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz