WhatsApp Rekabet Kurulu

HaberTürk’ün haberine göre; popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, Rekabet Kurulu tarafından yapılan yeni gizlilik koşullarının Türkiye’de uygulanmayacağına yönelik açıklamayı yalanladı. Atılacak adımlarla ilgili yetkili kurumlarla görüşmeye devam ettiklerine işaret eden platform, güncellemenin Türkiye’yi kapsamadığına dair kesin bir kararları olmadığına işaret etti.  

Popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, 2021 yılı başlarında gizlilik poliikası ve platform koşullarını güncellediğini duyurmuştu. Bu kapsamda; WhatsApp kullanıcı verilerinin, çatı şirket Facebook ve Facebook’a bağlı şirketlerle paylaşılmaya başlanacağı ifade edilmişti. Yeni koşulları gönderilen uygulama içi bildirimdeki ‘Kabul Et’ butonuna tıklayarak onaylamayan kullanıcıların, 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp kullanamayacağı belirtilmişti. Bunun üzerine platform, hızlı bir şekilde eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti ve birçok kullanıcı, Telegram ve Signal gibi alternatif platformlara geçiş yapmaya başlamıştı. WhatsApp ise son tarihi 15 Mayıs’a ertelediğini açıklamış ve bu süreci, kullanıcıları yeni koşullarla ilgili bilgilendirmek için kullanacağını belirtmişti. Daha sonra da yeni gizlilik politikası için belirlenen son tarihin tekrar esnetildiğine işaret etmişti. Yeni koşulları onaylamayan kullanıcı hesaplarının 15 Mayıs’tan itibaren silinmeyeceği, fakat kademeli olarak işlevlerini kaybetmeye başlayacağının da altı çizilmişti. 

Kısa bir süre önce ise Rekabet Kurulu, WhatsApp ile ilgili yeni bir açıklama yayınlamış ve yeni gizlilik sözleşmesinin Türkiye’de uygulanmayacağına işaret etmişti. Konuya ilişkin açıklamada, WhatsApp tarafından Kurumumuza yapılan bilgilendirme çerçevesinde güncellemenin, 15 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye’de yürürlüğe girmeyeceği ve tüm kullanıcıların WhatsApp’ı tam işlevsellikle kullanmaya devam edebilecekleri, bu kapsamda Türkiye’deki kullanıcıların, güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacakları anlaşılmıştır. Dolayısıyla bu aşamada WhatsApp’ın güncellemeye yönelik küresel politikasından Türkiye’yi hariç tuttuğu söylenebilecektir. Bununla birlikte WhatsApp’ın ilerideki günlerde konuya ilişkin olarak Türkiye’deki kullanıcıları bilgilendirmesinin faydalı olacağını tahmin ediyoruz” ifadelerine yer verilmişti.  

İşte WhatsApp tarafından yapılan Rekabet Kurulu açıklaması!

WhatsApp Rekabet Kurulu Açıklaması

Yaşanan gelişmeler sonrası WhatsApp, konuya ilişkin HaberTürk’e konuşarak Rekabet Kurulu’nun açıklamasını yalanladı. Atılacak adımlarla ilgili yetkili kurumlarla görüşmeye devam ettiklerine işaret eden platform, güncellemenin Türkiye’yi kapsamadığına dair kesin bir kararları olmadığına işaret etti. WhatsApp tarafından yapılan Rekabet Kurulu açıklaması şu şekilde: 

“Güncellemenin Türkiye’yi kapsamayacağına dair kesin bir kararımız henüz bulunmuyor. Atılacak adımlar için ilgili makamlarla görüşmeye devam ediyoruz ve herkes için güvenlik ve gizlilik esaslı iletişim sağlamak konusundaki kararlığımızı koruyoruz.” 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Rekabet Kurumu, WhatsApp Hakkında Verdiği Kararı Açıkladı: Yeni Koşullar, Türkiye’deki Kullanıcılar İçin Durduruluyor!

Rekabet Kurulu WhatsApp’a Soruşturma Açtı!

WhatsApp Geri Adım Attı: Gizlilik Sözleşmesi Türkiye’de Uygulanmayacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz