Google Fransa Para Cezası

ABD merkezli teknoloji devi Google, Fransa Ekonomi Bakanlığı’na bağlı ‘Haksız Rekabetle Mücadele ve Tüketiciyi Koruma Kurumu’ndan 1.1 milyon euro para cezası aldı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada; arama motorunun, ülkedeki oteller için uyguladığı sıralamanın tüketicileri yanılttığı ifade edildi.  

ABD merkezli teknoloji devi Google, Fransa Ekonomi Bakanlığı’na bağlı ‘Haksız Rekabetle Mücadele ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (DGCCRF)’ndan 1.1 milyon euro para cezası aldı. Söz konusu cezanın; arama motorunun, ülkedeki oteller için uyguladığı sıralamanın tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle verildiği ifade edildi. Kurum, Fransa’daki otellerin şikayeti üzerine 2019 ve 2020 yıllarında Google’ın 7 bin 500 otel hakkında verdiği bilgileri kontrol ettiğine işaret etti.  

Paylaşılan bilgilere göre; yapılan kontrol sonrası, platformun ülkedeki otellerin yıldız sıralamasında tüketicileri yanılttığı tespit edildi. Yaşanan gelişme sonrası, Google Fransa ve Google İrlanda’nın otellere ilişkin verileri düzelttiği dile getirildi. Şirketin İrlanda ve Fransa ağındaki temsilciliklerine verilen 1.1 milyon euroluk para cezasının, Fransa savcısının onayından geçtiğinin altı çizildi. Google’ın ilgili temsilciliklerinin de cezayı ödemeyi kabul ettiği belirtildi.  

Google, Türkiye Rekabet Kurulu’ndan da 196 milyon liralık bir para cezası almıştı 

Google Türkiye Para Cezası

Diğer yandan Google, 2020 yılının Kasım ayında Türkiye Rekabet Kurulu’ndan da yaklaşık 196 milyon liralık bir para cezası almıştı. Söz konusu cezanın; Google’a, “genel arama pazarındaki hakim durumunu kötüye kullandığı” gerekçesiyle verildiği ifade edilmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Rekabet Kurulu, Google’a 196 Milyon Lira Para Cezası Verdi!

Çin, Haksız Rekabete Sebep Olduğu Gerekçesiyle Google Hakkında Soruşturma Başlatmaya Hazırlanıyor 

Google’ın Verilen Para Cezasını Reklamverenlerden Aldığı Söyleniyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz