Xiaomi, Arka Kamerası Öne Dönen Bir Telefon Tasarımı İçin Patent Başvurusunda Bulundu

1
1352
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Xiaomi, arka kamerası öne dönen bir telefon tasarımı için Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Kurumu’na yeni bir patent başvurusunda bulundu. Başvuruda ortaya çıkan detaylara göre; telefonun kamera bölmesini de kaplayan üst kısmı, kullanıcı tercihine göre öne veya arkaya dönebiliyor. Böylelikle telefonun arka kamerası, selfie kamerası olarak da kullanılabiliyor. 

Tiger Mobiles”ın haberine göre; Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, arka kamerası öne dönen bir telefon tasarımı için yeni bir patent başvurusunda bulundu. Söz konusu başvuru, Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Kurumu’na yapıldı. Başvurunun doğrudan resmi bir kuruma iletilmiş olması, Xiaomi’nin yeni nesil telefonlarında bu tasarımı kullanmaya yönelik planları olduğu şeklinde yorumlandı. Patent başvurusu için hazırlanan tasarım görsellerinde, Xiaomi’nin ön kamera bölmesini ortadan kaldırdığı görüldü. Tasarım, pek çok teknoloji-sever tarafından oldukça ilgi çekici bulundu. 

Başvuruda ortaya çıkan detaylara göre; telefon ekranının kamera bölmesini de kaplayan üst kısmı, kullanıcı tercihine göre öne veya arkaya dönebiliyor. Bu durum, kullanıcıların arka kamerayı selfie kamerası olarak da kullanabilmesini mümkün kılıyor. Böylelikle telefonun selfie kalitesinde, herhangi bir bozulma yaşanmıyor. Ekranın dönebilen üst bölmesi arkaya çevrildiği zaman bu kısım, telefon arkasında ikinci bir ekran görevi de görebiliyor. Bununla birlikte Xiaomi’nintasarımda herhangi bir deformasyona neden olmadan tamamen çerçevesiz bir ekran teknolojisi başarmış olması da dikkat çekiyor. 

Xiaomi, 180 derece dönen ekran teknolojisini yakın zamanda tanıtmayabilir 

Xiaomi 180 Derece Ekran
Kaynak: tigermobiles.com

Diğer yandan akıllı telefon devleri, sık sık ilgili kurumlara bu tip patent başvuruları yapabiliyor. Xiaomi’nin, patenti alırsa bu tasarımı gelecek telefonlarında kesinlikle kullanıp kullanmayacağı ise henüz net olarak bilinmiyor. 180 derece dönebilen ekran teknolojisinin, Xiaomi tarafından ileri bir tarihte kullanıcı beğenisine sunulabileceği düşünülüyor. Bu yüzden şirketin, tasarımın patent hakkını alıp daha uzak bir gelecekte akıllı telefonlarında kullanabileceği tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Xiaomi, Kullanıcı Verilerini Kaydettiği İddiası Hakkında Açıklama Yaptı

Xiaomi, Mİ 10 ve Mi 10 Pro’yu coronavirüs sebebiyle internet üzerinden tanıttı!

Xiaomi’nin Android 11 Tabanlı Yeni MIUI 12 Arayüzünün Tüm Özellikleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz