Okuma Süresi
2 dakika

Xiaomi’nin bugün düzenlediği bir etkinlikte yeni akıllı telefonu Mi 10 Lite Zoom ile birlikte Android 11 tabanlı yeni MIUI 12 arayüzü de tanıtıldı. Çinli teknoloji üreticisi, yeni arayüzün getireceği tüm yenilikleri ve özellikleri paylaştı.

Xiaomi’nin Çin’de gerçekleştirdiği etkinlikte akıllı telefonlarında kullanılan MIUI arayüzünün yeni sürümünü de tanıttı. Android 11 tabanlı MIUI 12 arayüzü, kullanıcılara yeni özellikler ve görsel iyileştirmeler sunacak. Xiaomi’nin düzenlediği etkinlikte, 310 milyon aktif kullanıcısı bulunan MIUI arayüzünün yeni sürümünde, TÜV Rheinland’ın “Android Sistemi Geliştirilmiş Gizlilik Koruma Testini” geçen ilk mobil işletim sistemi olduğunu belirtildi. 

MIUI 12 arayüzü ile gelen yenilikler ve özellikler:

Dark Mode 2.0

MIUI 12 arayüzünde, yeni Dark Mode 2.0, kullanıcılara duvar kağıtlarını otomatik olarak karartma özelliği getirecek. Bu özellik, gün ışığından gece saatlerine doğru duvar kağıdının yavaşça kararmasına olanak sağlayacak. MIUI 12 ayrıca, karanlık ve aydınlık modlar arasında geçiş yaparken de metinlerin görüntülenme şeklini değiştirecek. Karanlık mod aktif edildiği zaman parlamayı azaltmak için yazı tipinin parlaklığı ve kalınlığı otomatik olarak ayarlanacak. Yazı tipi kontrastı da ortama bağlı olarak otomatik değişecek. Söz konusu özellik, az ışıklı ortamlarda metnin okunabilirliğini büyük ölçüde geliştirecek.

Duyusal Görsel Tasarım

MIUI 12’de kullanıcılar temel sistem bilgilerini görselleştirecek sistemin durumunu tek bir bakışta görebilecek. Xiaomi’nin “Duyusal Görsel Tasarım” (Sensory Visual Design) ismini verdiği söz konusu özellikle, kullanıcılar telefonunda bulunan Ayarlar sayfasını ziyaret ettiğinizde sistem bilgilerini grafiksel diyagramlar biçiminde görebileceksiniz. Görsel ve grafiksel değişiklikler telefonunuzdaki sistem özellikleri, depolama durumu ve pil tüketimi gibi verileri görebilmenizi daha kolay hale getirecek.

Duvar Kağıtları

Çinli teknoloji üreticisi MIUI 12 ile birlikte gelecek “Süper Duvar Kağıtları”nı da tanıttı. Xiaomi’nin uzay araştırma verilerine dayanarak Mars ve Dünya’nın yüksek hassasiyetli ve animasyonlu 3 boyutlu modelleri yeni arayüzle kullanıcılara sunuluyor. Yeni üç boyutlu duvar kağıtları karanlık mod açıldığında, duvar kağıdı için seçtiğiniz gezegende gece olacak ve böylece görsel deneyiminizi geliştirecek.

Etkileyici duvar kağıtlarının yanında, Xiaomi, görsel tasarım konusuna da oldukça odaklanmış görülüyor. MIUI 12’de bulunan hava animasyonları, cihazlarda hızlandırılmış bir animasyon şeklinde görüntülenen gerçek zamanlı hava değişikliklerini gösterecek. Bu uygulama simgelerinin animasyonları da yenilenecek. Yani simgeler kullanıcılarının hareketlerine göre gerçek zamanlı geri bildirim üretecek.

Gelişmiş gizlilik

Yeni MIUI 12 arayüzüyle Xiaomi cihazlara çok daha fazla gelişmiş gizlilik özelliği de ekleniyor. Artık uygulamaların bir kez kullanılmasına veya yalnızca kullanıcı tarafından kullanılabilmesine olanak verilebilecek. Ayrıca uygulamayı kullandıktan sonra, izinlerin otomatik olarak iptali sağlanıyor. Yani telefondaki izin kullanımını netleştirmeyen uygulamalar için “Her Zaman İzin Ver” seçeneği de sunulmayacak.

Bu özelliklerin yanı sıra ayrıca, kullanıcıların uygulama davranışları da takip edilecek. Bir uygulamanın telefonunda nasıl davrandığı, toplanılan bilgiler, kullandığı diğer uygulamalar kullanıcıya tek bir yerde sunulacak.

 Xiaomi MIUI 12 ile ayrıca, fotoğraf paylaşımını da daha güvenli bir hale getiriyor. Şirket, cihaz detayları gibi bilgilerin herhangi biriyle paylaşılmadan önce görüntü dosyalarından kaldırılacağını da belirtti.

Kaynak: Link

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi Mi 10 Lite, 50X Zoom Özelliğiyle Tanıtıldı

Xiaomi Mi 10 ülkemizde satışa sunuldu

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz