iyzico, her yıl olduğu gibi bu yılda Black Friday verilerini açıkladı. Verilere göre 2022 Black Friday döneminde işlem hacmi, işlem adedi ve ortalama sepet tutarında geçen seneye kıyasla ciddi bir alışveriş rekoru kırıldı.

Satıcılar ve tüketicilerin büyük bir merakla beklediği Black Friday dönemi bu sene rekor bir alışverişe sahne oldu. Bu yıl 2021’e oranla işlem hacminde yüzde 145.7, işlem adedinde yüzde 27.1 oranında artış yaşandı. Ortalama sepet tutarıysa 337.5 TL’den 652 TL’ye ulaşarak yüzde 93’lük artış gösterdi. Kredi kartı kullanım hacmindeyse yüzde 7.5’lik artış gözlenirken, tüketicilerin yüzde 72.89’u tek çekim, yüzde 27.11’i taksitli alışverişi tercih etti. İşlem penetrasyonundaysa geçtiğimiz yıla göre yüzde 2.4’lük artış gözlendi.

En çok harcama yapan il İstanbul olurken, geçen seneye oranla yüzde 77.9’luk bir artış ile işlem sayısını en çok artıran il İzmir oldu. İşlem penetrasyonunu en çok artıran sektörler yüzde 3.9 ile gıda, yüzde 2.6 ile giyim ve yüzde 1.9 ile eğlence sektörü oldu. iyzico ile Öde kullanılarak yapılan alışverişlere baktığımızda da işlem hacminde yüzde 320, işlem adedinde yüzde 56 artış sağlandı.

En Çok Alışverişi Kadınlar Yaptı

2022 Black Friday döneminde kadınlar erkeklere oranla 1.83 kat daha fazla işlem hacmine sahip oldular. Ayrıca kadınlar geçtiğimiz yıla göre işlem penetrasyonlarını da 5.19 puan artırdı.

Black Friday Alışverişinde Tek Çekim Tercih Edildi

2021 Black Friday döneminde olduğu gibi bu senede tek çekim işlemler tercih edildi. Bu yıl alışverişlerin yüzde 60’ı kredi kartıyla gerçekleşirken, geçen yılın kredi kartı kullanım hacmine göre yüzde 7.5’lik artış yaşandı. Tüketicilerin yüzde 72.89’u tek çekim işlem yaparken, yüzde 27.11’i taksitli alışverişi tercih etti. Taksitli işlem penetrasyonu da geçtiğimiz yıla göre yüzde 2.4 puan artış  gösterdi.

En Çok Harcama İstanbul’dan Yapıldı

En çok harcama yapan il İstanbul olurken, geçen seneye oranla yüzde 77.9’luk bir artış ile işlem sayısını en çok artıran il İzmir oldu. Geçen yılın şehir bazlı harcamaları düşünüldüğünde bu sene işlem hacminde atak yapan iller yüzde 497.8 ile Bayburt, yüzde 353.7 ile Erzincan ve yüzde 330.9 ile Artvin oldu.

İstanbul dışında en çok alışveriş yapan illerse, yüzde 12.7 ile Ankara, yüzde 7.9 ile İzmir, yüzde 3.7 ile Bursa oldu. Bu illeri Antalya ve Kocaeli takip etti.

iyzico ile Öde İşlem Hacminde Yüzde 320’lik Artış

iyzico’nun üye iş yerlerine sunmuş olduğu ve internet alışverişinde alıcı ve satıcılar için güvenin sembolü olan iyzico ile Öde yöntemiyle yapılan işlem adedinde yüzde 56, işlem hacmindeyse yüzde 320 artış gerçekleşti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz