Spotify, dünyanın her yerindeki milyonlarca kullanıcısına kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimi sunarken, 2022 yılı boyunca en fazla dinlenen müzik ve podcast’leri de açıkladı. Türkiye’de, yerli sanatçılar listelerin zirvesinde yer alıyor.

Spotify 2022 Yılın Özeti, kullanıcıların kişisel deneyimini, ülkelerin ve dünyanın en çok dinlenenlerini bir araya getiriyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da heyecanla beklenen Spotify özeti kapsamında açıklanan yılın en çok dinlenen müzik ve podcast’lerini inceleyelim.

Türkiye’de 4 Yılın Sonunda Zirve Değişti

2022 yılında Türkiye genelinde en çok dinlenen sanatçı UZI oldu ve 2018 yılından beri ilk kez bu yıl zirvenin ismi değişmiş oldu. UZI’yi rap sanatçıları cakal ve Ezhel’in ardından Lvbel C5 ve Sefo dördüncü ve beşinci olarak takip etti.

KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım 2022’nin En Çok Dinlenen Şarkısı Oldu

En çok dinlenen şarkılar sıralamasına ise bu yıl bir pop şarkısı damga vurdu. Bu yıl sıkı bir çıkış yakalayan ve Türkiye’de 2022 yazında da en çok dinlenen şarkı olan elektronik pop grubu KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım birinciliğe yerleşti. Türkiye’deki dinleyicilerin bu yıl en çok dinlediği ikinci şarkı UZI’den ARASAN DA olurken onu cakal’dan İmdat ve UZI’den PAPARAZZI takip etti. Spotify EQUAL müzik programının 2022’deki Türkiye elçilerinden biri de olan ve yılın en çok dinlenenleri arasına ismini yazdıran Güneş, Suçlarımdan Biri parçasıyla en çok dinlenen 5’inci şarkı oldu.

En Çok Dinlenen Kadın Sanatçı Listesinde Zirvenin Adresi 2017’den Beri Değişmedi!

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinde birinciliği son 5 yıldır kimseye kaptırmayan isim Sezen Aksu olurken bu yılın ikincisi, Rap’in yükselen yıldızı Güneş oldu. Sezen Aksu ve Güneş’in ardından en çok dinlenen kadın sanatçılar arasında sırasıyla Zeynep Bastık, Taylor Swift ve Melek Mosso yer aldı. En çok dinlenen 5 kadın sanatçı sıralamasında Türkçe Pop ve Rap’in birlikteliği gözlerden kaçmazken dünyaca ünlü pop yıldızı Taylor Swift’in Türkiye’de de ilk 5’e girmesi dikkat çekti. Son albümüyle tüm dünyada rekorlara imza atan Swift, Türkiye’nin en çok dinlenen sanatçı, albüm ve şarkı listelerinde ilk 5’e giren tek yabancı sanatçı oldu. Spotify 2022 Yılın Özeti sonuçları bu anlamda, Türkiye’de en çok Türkçe müziğin dinlendiğinin de kanıtı oluyor.

UZI İki Albümüyle Top 5’te: İşte Türkiye’de En Çok Dinlenen Albümler

Türkiye’deki dinleyicilerin 2022 yılında en çok dinlediği albümler listesine iki albümüyle birden girmekle kalmayıp Top 5 listesinin ilk iki sırasına yerleşen UZI’nin, EL CHAVO albümü listenin zirvesinde yerini alırken geçen yılın birincisi Kan ise 2022’nin ikincisi oldu. Listede, Lvbel C5 albümü C5MODE üçüncü; Güneş’in Atlantis albümü dördüncü, cakal’dan Paradoks ise beşinci sırada yer aldı.

Türkiye’de 2022’de En Çok Dinlenen Podcast Ortamlarda Satılacak Bilgi oldu

Türkiye’de 2022 yılında en çok dinlenen podcast yayınlarında kültür, sanat, edebiyat, felsefe ve daha pek çok başlıkta bilgileriyle dinleyicilere ulaşan Ortamlarda Satılacak Bilgi birinci oldu. Kendine İyi Davran ve Merdiven Altı Terapi ise listenin ikinci ve üçüncü sırasına yerleşti. Meksika Açmazı en çok dinlenen dördüncü yapım olurken sanat, tasarım ve teknoloji dünyasından hikayeleri dinleyicilere ulaştıran Barış Özcan ile 111 Hz listede beşinci sırada yer aldı.

Globalde Üç Yıl Üst Üste Lider Bad Bunny

Dünya çapında bu yıl 18,5 milyardan fazla dinlemeye ulaşan Bad Bunny, üç yıl üst üste birinci olan ilk sanatçı oldu. Ekim ayı sonunda yeni albümünü çıkaran ve rekorlara imza atan Taylor Swift ikinci sıraya yerleşirken onu Drake, The Weeknd ve K-Pop grubu BTS takip etti.

Tüm dünyada en çok dinlenen şarkılara baktığımızda ise zafer, bu yıl 1,6 milyar dinlemeye ulaşan As It Was ile Harry Styles’ın oluyor. İkinci ve üçüncü şarkılar ise sırasıyla Glass Animals’tan Heat Waves ve The Kid LAROI, Justin Bieber’dan STAY (with Justin Bieber) oluyor. Dünya çapında en çok dinlenen sanatçı olan Bad Bunny Top 5’e iki şarkısıyla birden giriyor ve Me Porto Bonito and Tití Me Preguntó şarkılarıyla dördüncü ve beşinci sıraya yerleşiyor.

Yeni Yılın Özeti Deneyimleri

En çok dinlediğiniz sanatçı, müzik türü, şarkı, podcast’ler ve kimi ne kadar süreyle dinlediğiniz gibi verilere ek olarak Dinleme Kişilik Tipi, Spotify hayranlarının yıl boyunca 16 farklı Dinleme Kişilik tipinden hangisinin kendi dinleme biçimini tanımladığını öğrenmesi için yeni ve eğlenceli bir yol sunuyor.

İşte 2022 Yılı Spotify TOP Listeleri

2022’de Türkiye’de En Çok Dinlenen Sanatçılar

 1. UZI
 2. cakal
 3. Ezhel
 4. Lvbel C5
 5. Sefo
 6. Sezen Aksu
 7. Batuflex
 8. Motive
 9. Duman
 10. Emir Can İğrek

2022’de Türkiye’de En Çok Dinlenen Şarkılar

 1. KÖFNBi’ Tek Ben Anlarım
 2. UZIARASAN DA
 3. cakalİmdat
 4. UZIPAPARAZZI
 5. GüneşSuçlarımdan Biri
 6. Can KoçGökyüzünü Tutamam
 7. MadrigalSeni Dert Etmeler
 8. EzhelNerdesin
 9. Lvbel C5GELMEZSEN GELME
 10. SefoAffettim

2022’de Türkiye’de En Çok Dinlenen Albümler

 1. UZIEL CHAVO
 2. UZIKan
 3. Lvbel C5C5MODE
 4. GüneşAtlantis
 5. cakalParadoks
 6. Dolu Kadehi Ters TutKaranlık
 7. Motive22
 8. Rei 6Dibe İniyorum
 9. Yüzyüzeyken KonuşuruzAkustik Travma
 10. No.1Kron1k

2022’de Türkiye’de En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar

 1. Sezen Aksu
 2. Güneş
 3. Zeynep Bastık
 4. Taylor Swift
 5. Melek Mosso
 6. Ebru Gündeş
 7. Lana Del Rey
 8. Sertab Erener
 9. Gülşen
 10. Lil Zey

2022’de Türkiye’de En Çok Dinlenen Podcast’ler

 1. Ortamlarda Satılacak Bilgi
 2. Kendine İyi Davran
 3. Merdiven Altı Terapi
 4. Meksika Açmazı
 5. Barış Özcan ile 111 Hz
 6. Mitolojik İnciler
 7. Nasıl Olunur
 8. Sesli Kitap Dünyası
 9. Bu Mu Yani?
 10. Fularsız Entellik

2022’de Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Sanatçılar

 1. Bad Bunny
 2. Taylor Swift
 3. Drake
 4. The Weeknd
 5. BTS

2022’de Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Şarkılar

 1. As It Was – Harry Styles
 2. Heat Waves – Glass Animals
 3. STAY (with Justin Bieber) – The Kid LAROI
 4. Me Porto Bonito – Bad Bunny feat. Chencho Corleone
 5. Tití Me Preguntó – Bad Bunny 

2022’de Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Albümler

 1. Un Verano Sin Ti, Bad Bunny
 2. Harry’s House, Harry Styles
 3. SOUR, Olivia Rodrigo
 4. =, Ed Sheeran
 5. Planet Her, Doja Cat

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz