Xiaomi, dün düzenlediği etkinlikte ‘ekran altına gömülü ön kameralı’ ilk akıllı telefonu ve yeni tabletinin yanı sıra bir de ‘robot köpek’ tanıttı. Xiaomi’nin biraz ürkütücü görünen robot köpeği ‘CyberDog’ ismiyle sahneye çıktı. Robot köpek Xiaomi CyberDog, tıpkı Boston Dynamics’in robot köpeği Spot’u andırıyor. 

Çin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi, dün anavatanında düzenlediği yeni bir etkinlikle yeni ürünlerini görücüye çıkardı. Şirket, ‘ekran altına gömülü ön kameralı’ ilk akıllı telefonu Mi MIX 4’ü, uzun zamandır beklenen Mi Pad 5 isimli yeni tabletini ve bir dizi ev aleti tanıttı. Ancak etkinliğin sonunda pek çok marka gibi ‘sürpriz’ bir ürünü daha gün yüzüne çıkardı. Gerçekten sürpriz oldu çünkü Xiaomi, ‘CyberDog’ ismini verdiği robot köpek tanıttı. CyberDog, daha önce görmeye alışık olduğumuz Boston Dynamics’in robot köpeği Spot’a oldukça benziyor. İnce mekanik tasarımı, öne bakan kamera sensörleri ve uzun teknik özelliklerinin bulunduğu biraz da ürkütücü bir robot köpek. Gelin Xiaomi’nin robot köpeği CyberDog’un özelliklerine birlikte bakalım. 

Xiaomi ‘nin robot köpeği: CyberDog

Xiaomi’nin son teknolojileri kullandığı ve üst düzey özelliklere sahip olan CyberDog’u, aslına bakılırsa bir oyuncak. Robot köpek, Nvidia’nın Jetson Xavier çipinden güç alıyor ve elbette ki yapay zeka desteği bulunuyor. Yetenekleriyle dikkat çeken CyberDog, engellerden kaçmak için bir derinlik algılama modülüne de sahip. Söz konusu modül Intel tarafından geliştirildi. 3 kg ağırlığı bulunan robot köpek, saniyede 3,2 metre maksimum hıza ulaşabiliyor. Toplamda 6 mikrofona sahip olan CyberDog, 32 nm maksimum torklu motorlar kullanıyor, çok çeşitli kamera ve görüntüleme sensörleriyle donatılmış ve hatta 128 GB dahili depolamaya sahip.

Xiaomi’nin sahneye çıkardığı CyberDog, akıllı telefona bağlanabiliyor, hareketi, konuşmayı algılamak ve anlamak için algoritmaları kullanıyor. Xiaomi’nin CyberDog’u tanıttığı videoda detayları daha net görebilirsiniz:

Xiaomi’nin CyberDog’u, ev temizleyen ya da başka işler yapan bir robot değil. Robot köpek bir oyuncak olarak üretildi. Bu bağlamda CyberDog’un kimin konuştuğunu görmek için yavaşça döndüğü görülüyor. Ayrıca üzerinde sanki su varmış gibi silkeleme hareketleri yapan tuhaf bir sallanma bir hareketi de var. Ters takla atan ve komutları dinleyen robot köpeğin fiyatı da açıklandı. Xiaomi CyberDog için 10 bin CNY fiyat etiketi açıkladı. Yaklaşık 1500 dolara denk gelen bu oyuncak robot köpeğin TL fiyatı ise yaklaşık 12.900 TL olarak karşımıza çıkıyor. 

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi ‘Ekran Altına Gömülü Ön Kameralı’ İlk Telefonu Mi MIX 4 ‘ü Tanıttı!

Robot Köpek Spot, Muharebe Eğitimlerinde Fransız Ordusu ile Test Edildi

Haftalık Teknoloji Gündemi – Türkiye’nin İlk Robot Oyuncusu Aypera, Birol Güven ile Anlaştı!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz