Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Huawei, Oppo, Xiaomi ve Vivo gibi dev akıllı telefon markaları, yeni bir hızlı şarj protokolü için anlaşma imzaladı. UFCS isimli bu protokolün hem tüketiciye hem de sektöre büyük kazanımlar sağlayacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde, akıllı telefon sektörünün dengelerini değiştirecek bir gelişme yaşandı. Çin’in en büyük akıllı telefon üreticileri olarak bilinen Huawei, Oppo, Xiaomi ve Vivo br araya gelerek, Çin İletişim Standartları Derneği liderliğinde UFCS isimli bir hızlı şarj protokolüne imza attılar.

Batarya ve hızlı şarj, akıllı telefonlarda en çok üzerinde durulan konuların başında geliyor. Tüketiciler, mümkün olan en yüksek kapasiteli bataryayı, mümkün olan en yüksek hızda şarj etmek istiyor. Akıllı telefon üreticileri, bugüne kadar bu konuda bireysel hareket ediyordu. Ancak Huawei, Oppo, Xiaomi ve Vivo’nun attığı imzalar bu durumu değiştirmeye hazırlanıyor. Bundan sonra şirketler şarj konusunda birlikte hareket edecekler.

İmza Atan Markalar Aynı Teknolojiyi Kullanacak!

Xiaomi, Huawei, Oppo ve Vivo’nun imzaladığı protokol, amacına ulaşması halinde sektöre önemli kazanımlar sağlayacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamalara göre, gerçekleştirilen iş birliğinin şarj teknolojileri üzerine beş alanda etkisi olacak. Bu alanlar şu şekilde açıklandı:

  • Hızlı şarj ekosisteminin yaygınlaşması sağlanacak.
  • Hızlı şarj teknolojilerine geçiş için teşvik sağlanacak.
  • Küresel çapta hızlı şarj standardı oluşturulması sağlanacak.
  • Daha fazla markanın bugün imzalanan protokole dahil olması sağlanacak.
  • Üçüncü taraf hızlı şarj çalışmaları iyileştirilecek.

UFCS Tüketiciye Ne Tür Faydalar Sağlayacak?

UFCS anlaşması ile piyasaya sürülecek Huawei, Oppo, Vivo ve Xiaomi telefonlar, birbirlerinin şarj aletiyle kullanılabilecek. Çünkü telefonların içerisindeki teknoloji birbirinin aynı olacak. Ayrıca bu şirketlere ait telefonlar, ilk aşamada 40 watt hızlı şarj desteği ile satışa sunulacak. Peki Huawei gibi markalar 100 watt sınırını aşmayı başarmışken bu özellik neden 40 watt ile sınırlandırıldı?

UFCS kapsamında yer alan en büyük markaları saymış olsak da “Yingjixin” gibi bugüne dek adını bile duymadığımız üçüncü taraf hızlı şarj hizmeti şirketleri de anlaşmanın bir parçası. İşte bu yüzden önce sınırların zorlanmadığı 40 watt’lık sınırlama ile harekete geçilecek. Bir süre sonra tüm markalar, 40 watt hızlı şarjı standart hale getirecekler. Bundan sonraki süreçte de 65 watt kademesi karşımıza çıkacak. Bu kez de 65 watt hızlı şarj desteğinin tüm markalar için standart hale gelmesi sağlanmış olacak. Sonraki dönemlerde ise 100 watt teknolojisi konuşulmaya başlayacak.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz