Xiaomi, katlanabilir ekranlı akıllı telefon sektörüne değişiklik getirecek bir patent başvurusunda bulundu. Çinli şirketin ortaya çıkan patentindeki akıllı telefon katlandığında yüzde yüze yakın bir ekran/gövde oranı sunuyor

Akıllı telefon dünyasında katlanabilir ekranlı cihazlar son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Samsung ve Huawei gibi markalar son yıllarda bu teknoloji üzerinde çalışmaya ve tüketicilerine en iyi deneyimi sunmaya gayret gösteriyor. Çin merkezli Xiaomi’nin bir süredir katlanabilir ekranlı cihazlar için çalışmalar yaptığı ve şirketin patent başvurularında bulunduğu biliniyor. Hatta şirket mart ayının sonunda tanıttığı ‘Mi Mix Fold’ akıllı telefonu ile sektöre resmi olarak da giriş yapmıştı. Ortaya çıkan bilgilere bakıldığında şirket bu alandaki çalışmalarına devam edecek gibi duruyor. 

Xiaomi’nin patent ile katlanabilir ekranlı telefonlar yüzde yüze varan ekran gövde oranına ulaşacak

Çinli bir internet sitesi ITHomes’un yayınladığı bir rapor şirketin katlanabilir ekranlı akıllı telefonlarda yeni bir çağ başlatacak bir patent aldığını gözler önüne serdi. CN112839115A numaralı akıllı telefon patentinin detaylarına bakıldığında, en dikkat çeken yer ekran/gövde oranı göze çarpıyor. Bu bağlamda patentte cihazın katlandığında neredeyse yüzde yüz ekran gövde oranı sunacağı fark ediliyor.

Xiaomi’nin patentinde, telefonun kamera modülünün de menteşe sistemi ile birlikte hareket edeceği görülüyor. Bu sayede hem öne hem arkaya ayrı ayrı kamera konumlandırma durumunu da yok eden patent sayesinde tek bir kamera modülü cihaz için yeterli oluyor. Detaylara göre cihaz ön kamera kapalı bir biçimde kullanıldığında ekran gövde oranı neredeyse yüzde yüze ulaşıyor. 

Cihazların büyüdüğü ancak ekran kullanım oranlarının çok daha fazla önem kazandığı bugünlerde elbette ki çerçevesiz ya da en ince çerçeveli akıllı telefonlar öne çıkıyor. Çin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi’nin de patentini aldığı yeni teknoloji bu sebepten ötürü şirkete pek çok avantaj sağlayabilir. 

Öte yandan, şirketin söz konusu teknolojinin şimdilik sadece bir patent olduğunu belirtmekte fayda var. Yani yakın zaman içinde bu teknoloji görmeyi beklemiyoruz. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi Katlanabilir İlk Telefonunu Tanıttı: Mi Mix Fold, Dünyanın Sıvı Lensli İlk Telefonu!

Ünlü Apple Analisti: İlk Katlanabilir iPhone 2023’te Gelecek

Gelecekten Gelen 30 Bin Liralık Katlanabilir Telefon: Huawei Mate Xs:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz