Mastercard Futbol Taraftarlık Araştırması

Ödeme altyapısı şirketi Mastercard29 Mayıs Cumartesi günü Porto’da yapılacak UEFA Şampiyonlar Ligi finali öncesinde 27 yıllık ortaklığını kutlamak üzere marka elçisi Jose Mourinho’nun desteğiyle ‘Futbol Taraftarlık Araştırması’ gerçekleştirdi. Araştırma sonuçları; futbol taraftarlarının yüzde 90’ının, stadyuma getirdikleri duygunun oyuncuları daha güçlü kıldığına inandığını gösterdi.  

Avrupa futbolunun kulüp düzeyinde en önemli organizasyonlarından biri olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nin 25 yıldan uzun süredir ana sponsorluğunu üstlenen ödeme altyapısı şirketi Mastercard, 29 Mayıs Cumartesi günü Porto’da yapılacak 2021 UEFA Şampiyonlar Ligi finali öncesinde marka elçisi José Mourinho’nun da desteğiyle ‘Futbol Taraftarlık Araştırması’ gerçekleştirdiğini duyurdu. Araştırma sonuçları; futbol taraftarlarının yüzde 90’ının, stadyuma getirdikleri duygunun oyuncuları daha güçlü kıldığına inandığını gösterdi. 

Taraftarların stadyumda olmasının önemini vurgulayan Mastercard Marka Elçisi ve Roma Teknik Direktörü José Mourinho, konuya ilişkin açıklamasında “Taraftarların gücüne yürekten inanıyorum. Hatta onlar ‘desteklemiyor, zorlamıyor; oynuyor’ ifadesini bile kullanıyorum ve onlar oynadıkları için kazandığımı hissettiğim o kadar çok maç oldu ki” ifadelerini kullandı. Mourinho’nun ayrıca, taraftarların paha biçilmez futbol anları yaratmada oynadıkları önemli rolü ve geçen yılın bize canlı sporu hiçbir zaman hafife almamamız gerektiğini nasıl öğrettiğini tutkuyla anlattığı kaydedildi. Taraftarların futbol deneyiminin temeli olduğuna inandığını dile getiren Mourinho, daha sonra sözlerine şu şekilde devam etti: “Taraftarlardan gelen o tutku, o gürültü, o enerji, o baskı. Uzakta olsalar bile, hatta… Diğer kulüplerin taraftarları, bu uzlaşmazlık… Elbette bunlara ihtiyacımız var.” 

‘Futbol Taraftarlık Araştırması’ sonuçları da Mourinho’nun sözlerini destekliyor

Futbol Taraftarlık Araştırması

Diğer yandan; Avrupa çapında İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa ve Portekiz’den 12 bin futbol taraftarının katılımıyla gerçekleşen ‘Mastercard Futbol Taraftarlık Araştırması’ sonuçları da bu sözleri destekledi. Araştırma kapsamında ankete katılan taraftarlar, COVID-19 sonrasında en çok neyi sabırsızlıkla beklediklerine ve bir futbol taraftarı olmanın oyunun ve kişisel olarak kendilerinin üzerindeki etkisinin ne olduğuna dair konuştu. Ankete katılan 12 bin taraftarın yüzde 90’ı, oyuna getirdikleri tutkunun oyuncuları daha güçlü kıldığına ve hiçbir şeyin canlı futbol izlemenin yerini tutamayacağına inandığını dile getirdi. Aynı zamanda katılımcıların yüzde 86’sı futbol takımlarını desteklemek için bir araya gelmenin, insanları genel olarak hayata dair daha iyimser yaptığına inandığını belirtti. Yüzde 60’lık bir kesim ise maçları izlerken iniş çıkışların içinden geçmenin günlük belirsizliklerle başa çıkmak açısından iyi bir hazırlık olduğunu söyledi. Bu durum, içinden geçilen pandemi süreci açısından da hayati bir önem taşıdığı ifade edildi. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Mastercard’ın ‘İhtiyaç Haritası’ İş Birliğiyle Hayata Geçirdiği ‘El Ele Destek’ Hareketi, 4 Ayda 8 Bin 100 İhtiyaç Sahibine Ulaştı! 

Mastercard, ‘Karbon Hesaplama Aracı’ İsimli Yeni Hizmetini Tanıttı 

Mastercard, İçlerinde Türkiye’nin de Bulunduğu 19 Ülkede Sevgililer Günü Hediye Alışkanlıklarını Araştırdı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz