Google Land Rover Otomobili

ABD merkezli teknoloji devi Google, Jaguar Land Rover ile iş birliği içerisinde tamamen elektrikli bir ‘Street View’ otomobili tasarladığını duyurdu. Araç için ‘I-Pace’ SUV modelinin, sokaktan görüntü toplamak için gerekli ekipmanlarla donatıldığı belirtildi. Şirket, aracın güncel olarak İrlanda’nın Dublin şehrine konuşlandırılmış olduğunun da altını çizdi.  

ABD merkezli teknoloji devi Google, Jaguar Land Rover ile iş birliği içerisinde tamamen elektrikli bir ‘Street Viewotomobili tasarladığını duyurdu. Araç için Jaguar’ın ‘I-Pace’ SUV modelinin, sokaktan görüntü toplamak için gerekli ekipmanlarla donatıldığı belirtildi. Şirket, aracın güncel olarak İrlanda’nın Dublin şehrine konuşlandırılmış olduğunun da altını çizdi. Diğer yandan; sokak görünümü arabası olarak geçen ‘Street View’ otomobiller, 2007 yılında ABD’de yaptığı ilk lansmanın ardından yedi kıtada gidebildiği bütün ülkelerde hizmet vermeye başlamıştı. Girebildiği cadde ve sokaklarda 360 derecelik panoramik fotoğraflar kaydeden araçların, Google’ın en çok kullandığı otomobil olma niteliği taşıyordu. Google’ın 360 derecelik panoramik görüntüleriyle oluşturduğu harita hizmeti Street View, kamuya açık alanlarda çekilen görüntülerle o bölgelerin görülmesini sağlıyordu.  

Aktarılan detaylara göre; geliştirilen ‘I-Pace’ modeli, ‘Google Haritalar’ için daha genel veriler de toplayacak ve hava kalitesini ölçen ‘Aclima’ sensörler de bulunduracak. Böylece araç, Dublin’de sokak sokak hava kalitesi verilerini toplayacak. Google, söz konusu verileri Dublin Şehir Konseyi’ne sunacak.  

Google ve Jaguar Land Rover, bir süredir ortak projeler üretiyor

Google Jaguar Land Rover

Bununla birlikte; Google ve Jaguar Land Rover, bir süredir ortak projeler üretiyor. Google, kendi bünyesindeki bir otonom otomobil projesi olarak başlayan Waymo’nun sürücüsüz sürüş testlerinde de ‘Jaguar I-Pace‘ otomobilleri kullanıyor. 2018 yılında piyasaya sürülen 70 bin dolarlık ‘I-Pace’, yaklaşık 396 kilometrelik menzil sunuyor. Söz konusu menzilin, 2019 sonlarında yapılan bir yazılım güncellemesiyle artırıldığı da biliniyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Honor 50, Google Servisleri ve Snapdragon 778G ile Gelecek!

Google, Cilt Hastalıklarını Teşhis Eden Bir Yapay Zeka Geliştirdi 

Google’ın İlk Fiziksel Mağazası Önümüzdeki Aylarda Açılacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz