Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Çin merkezli elektronik üreticisi Xiaomi, temmuz ayında Türkiye’de de kullanıcı beğenisine sunduğu Mi Band 5 akıllı bilekliğine yeni bir özellik ekliyor. Akıllı bileklik kullanıcıları Xiaomi’nin yeni güncellemesi sayesinde Mi Band 5 kullanıcıları vücut sıcaklığı ve ateş ölçümü özelliğini kullanabilecek.

Ürettiği akıllı bilekliklerle pek çok tüketiciyi memnun etmeyi başaran Xiaomi, son olarak Mi Band 5 akıllı bilekliğini piyasaya sunmuştu. Temmuz ayında Türkiye’deki raflarda da yerini alan Xiaomi Mi Band 5’in Türkçe dil desteği biraz geç eklenmiş ve bu durum gündem yaratmıştı. Çin merkezli üreticisinin şimdi ise akıllı bileklik modeline yeni bir özelliği ekleneceği belli oldu. Xiaomi, Mi Band 5 akıllı bilekliğine ekleyeceği bir yazılım sayesinde kullanıcıların vücut sıcaklığı ve ateş ölçme özelliği yükleyecek. Koronavirüs pandemisi sebebiyle ateş ölçümünün daha da fazla önem kazandığı bu dönemde, Mi Band 5’e bu özelliğin eklenmesi pek çok tüketiciyi memnun edebilir. Ancak Xiaomi’nin bilekliğinin üzerinde sıcaklık ölçümü için özel bir donanımın yer almaması kafaları biraz karıştırdı. Resmi kodlarda görülen ateş ve vücut sıcaklığı ölçümü için firmanın, Liebermeister kuralı üzerinden bir ölçüm yapacağı öğrenildi. Yani Xiaomi, sıcaklık ölçümü için kullanıcıların nabız bilgisinden faydalanacak. 

Elde edilen bilgilere göre, ateş ve nabız arasında bir ilişki mevcut. Liebermeister’in kuralına göre, vücut ısısındaki her 1 derecelik artış dakikada sekiz nabız atımına karşılık geliyor. Xiaomi’nin akıllı bilekliği de bu bağlamda özelliği kullanacak. Bu durumda Xiaomi Mi Band 5’in kesin olarak değil, tahmini bir sıcaklık ve ateş bilgisi vereceği aktarılıyor. Vücut sıcaklığı ve ateş ölçümü özelliğinin ayrıca sadece Mi Band 5 için değil, Amazfit Band 5, Mi Band 2, Mi Band 3 ve Mi Band 4 için de kullanılabileceği belirtiliyor.

Xiaomi Mi Band 5 özellikleri

Xiaomi; Mi Band 4’ten farklı olarak Mi Band 5’in, alt kısmında bir manyetik şarj sensörü bulundurduğuna ve manyetik şarj özelliği sayesinde cihazın, kordondan çıkarılmadan şarj edilebildiğine işaret ediyor. Cihazda, 11 farklı spor modu ve kadın sağlığı modu yer alıyor. Kullanıcılar ayrıca; Xiaomi’nin yeni akıllı bilekliği üzerinden, bağlı akıllı telefonlarının kamerasını da kontrol edebiliyor. Bununla birlikte cihaz, 50 metrelik atmosferik basınca kadar su geçirmiyor. Mi Band 4’e kıyasla daha hassas ölçümler yapabildiği belirtilen bileklik, uyku takibi ve barometre gibi özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Kullanıma da bağlı olarak 2 haftaya yakın pil ömrü bulunan modelde ayrıca NFC desteği de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi Mi Band 5, Türkiye’de Kullanıcı Beğenisine Sunuldu 

Samsung, ‘Galaxy Fit 2’ Akıllı Bileklik Modelini Kullanıcı Beğenisine Sundu 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz