Xiaomi Deprem Tahmini
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi, kısa bir süre önce kullanıma sunduğu deprem bildirim sisteminin önceden deprem tahmini yapabileceğini açıkladı. Kullanıcıların gönüllü olarak dahil olabildikleri sistemin, sismik verileri hesaplayarak önceden uyarı gönderebildiği kaydedildi.  

Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi, kısa bir süre önce kullanıma sunduğu deprem bildirim sisteminin önceden deprem tahmini yapabileceğini açıkladı. Kapsamı genişletilen sistemin algoritmasının geliştirildiği belirtildi. Kullanıcıların gönüllü olarak dahil olabildiklerin sistemin, önceden uyarı gönderebileceğinin de altı çizildi. Diğer yandan; şirket, bir süre önce deprem anında kullanıcıyı uyaran bir teknoloji geliştirdiğini duyurmuştu. Çin’in 25 kentinde kullanılabilen sistemin, bugüne kadar büyüklüğü 4.0 ve üzerinde olan en az 35 depremi tespit ettiği dile getirilmişti.  

Yaşanan gelişmeler sonrası şirket, bu teknolojinin kapsamının genişletildiğine işaret etti. İsteğe bağlı olarak sisteme dahil olan kullanıcıların, depremlerin önceden tespit edilmesine destek olabilecekleri belirtildi. Çin merkezli teknoloji şirketi; geliştirdiği teknolojinin, Çin’in ulusal deprem izleme ve erken uyarı ağını eksiksiz bir hale getireceğini ifade etti. Sisteme dahil olan kullanıcı sayısı arttıkça deprem tahmini oranlarının artış göstereceğinin de altı çizildi. Xiaomi ayrıca, sistemin depremin yıkıcı etkisini azaltmayı hedeflediğine işaret etti. Depremin 20 saniye önceden bilinmesinin, yıkıcı etkileri yüzde 63 oranında azaltabildiği de biliniyordu.  

Xiaomi tarafından geliştirilen deprem bildirim sistemi, akıllı telefonlardaki sensörleri kullanıyor

Xiaomi Deprem Bildirim Sistemi

Aktarılan detaylara göre; Xiaomi tarafından geliştirilen deprem bildirim sistemi, akıllı telefonlardaki yerleşik sensörleri kullanıyor. Bu sayede sistem, deprem anında kullanıcıları uyarabiliyor. Algoritmanın son versiyonunun ise sismik verilerin hesaplanmasını da mümkün kıldığı belirtiliyor. Xiaomi, geliştirdiği teknolojinin “Chengdu Yüksek Teknoloji Afet Azaltma Araştırma Enstitüsü” ile birlikte geliştirildiğini dile getiriyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Xiaomi Studios’un ‘Mi 11’ ile Türkiye’de Çekilen İlk Filmi ‘Journey’ Yayınlandı! 

Xiaomi’nin 200 W Hızlı Şarj Teknolojisi 8 Dakikada Tam Şarj Ediyor!

Xiaomi, ABD Hükumeti’nin Kara Liste Kararının Kaldırılmasına İlişkin Yeni Bir Açıklama Yayınladı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz