Canon Gülme Algılama Teknolojisi
Okuma Süresi
2 dakika

Japonya merkezli kamera üreticisi Canon tarafından geliştirilen gülme algılama teknolojisi, şirketin Çin’in Pekin şehrindeki ofisinde kullanılmaya başlandı. Şirket, geliştirilen teknoloji sayesinde gülümsemeyen çalışanlarını artık ofise almayacağını açıkladı. Söz konusu hamlenin, daha verimli ve pozitif bir iş ortamı oluşturmak amacıyla yapıldığı belirtildi.  

Japonya merkezli kamera üreticisi Canon tarafından geliştirilen yapay zeka destekli gülme algılama teknolojisi, şirketin Pekin’deki ofisinde kullanılmaya başlandı. Canon’un, geliştirilen teknoloji sayesinde gülümsemedikleri sürece çalışanları ofise almayacağı açıklandı. Söz konusu hamlenin, daha verimli ve pozitif bir iş ortamı yaratmayı ve çalışma alanlarındaki morali yüksek tutmayı hedeflediği belirtildi. Şirketin Çin sözcüsü, konuya ilişkin açıklamasında “Genelde çalışanlar gülümsemekten utanıyor. Fakat iş yerinde gülümsemeye alışınca, bu sisteme gerek kalmadan gülümsemeye devam edilebiliyor. Sistem de bu noktada oldukça olumlu ve canlı bir atmosfer yarattı” ifadelerini kullandı.  

Diğer yandan; yapılan hamle sonrası Canon, çalışanların özgürlüğüne ve kişisel alanlarına müdahalede bulunduğu gerekçesiyle hızlı bir biçimde eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan bir şirket çalışanı, ”Artık şirketler sadece zamanımıza değil duygularımıza da müdahale ediyor” dedi.  

Canon tarafından geliştirilen gülme algılama teknolojisi, Singapur’daki şirketlere de pazarlanıyor

Canon Gülme Algılama

Benzer şekilde, King’s College London’dan Nick Srnicek de teknolojinin çalışanların sırtına daha fazla yük bindirmeye başladığına işaret etti. Srnicek, açıklamasında “Algoritma ve yapay zekâ, çalışanların yerini almıyor. Bunun yerine denetim, bu teknolojiler sayesinde daha da geliştiriliyor. Aslında tam da tersi olması gerekirken teknolojiler, makinelerle çalışan insanların temposunu artırıyor. Tıpkı 18’inci yüzyıldaki Sanayi Devrimi’nde olduğu gibi” ifadelerine yer verdi. Aktarılan detaylara göre; Canon tarafından geliştirilen gülme algılama teknolojisi, şu anda yalnızca şirketin Pekin’deki ofisinde kullanılıyor. Söz konusu sistemin, güncel olarak Singapur’da bulunan başka şirketlere de pazarlandığı ifade ediliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Canon, iF Tasarım Ödülleri’nde Birbirinden Değerli Ödülleri Almayı Başardı

Canon, Yayıncıların 4K İhtiyacına Yönelik Geliştirilen Yeni Lensi “CJ17ex6.2B”yi Tanıttı! 

Canon, Uydudan Dünyanın Farklı Yerlerinin Temsili Fotoğraflarının Çekilebildiği İnteraktif Bir Site Yayınladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz