Okuma Süresi
1 dakika

Güvensiz oldukları belirtilen 5 farklı telefon modelinin Türkiye’de satışı yasaklandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’nın yayınladığı bir rapora göre yasaklanan cihazlar arasında Xiaomi de bulunuyor.

BTK, gerçekleştirmiş olduğu piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri sonucunda, içlerinde Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi markalı bir telefonunda bulunduğu 5 farklı telefon modelinin satışını yasakladı. Ayrıca kurum ‘güvensiz’ oldukları belirtilen telefonları toplatma kararı da aldı.

Güvensiz oldukları gerekçesiyle satışının yasaklandığı ve toplatılma kararı alınan telefon markalarında Xiaomi’nin yanı sıra, KAAN, Concord, Quatro ve BB Mobile gibi akıllı telefon markaları bulunuyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Kurumu yasaklanan telefonlar hakkında internet sitesi üzerinden açıklamalarda bulundu. BTK’nın konuya ilişkin açıklaması ise şu yönde: “Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir. Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir.”

BTK’nın piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri sonucunda güvensiz olduğu gerekçesiyle yasaklama ve toplatma kararı aldığı telefon markalarının listesi:

Xiaomi Mi 5S (Mobil Telefon Cihazı)
BB Mobile B1280 (Mobil Telefon Cihazı)
Concord C5 (Mobil Telefon Cihazı)
KAAN N1 (Mobil Telefon Cihazı)
Quatro Q11 (Mobil Telefon Cihazı)