Photo taken in Sydney, Australia

Araştırmacılar, su damlalarından oldukça yüksek voltaj üretebilen yeni bir jeneratör geliştirmeyi başardı. Geliştirilen jeneratör, tek bir damladan 140 volt enerji üretebiliyor. Aktarılan detaylara göre ise bu enerji, 100 adet küçük LED ampulü kısa bir süreliğine aydınlatmak için yeterli güç sağlıyor. 

Uzmanlar, yağmuru etkili bir yenilenebilir enerji kaynağına dönüştürmek için yeni bir çalışma gerçekleştirdiklerini duyurdu. Yapılan çalışmada araştırmacılar, su damlalarından oldukça yüksek voltaj üretebilen yeni bir jeneratör geliştirmeyi başardı. Aktarılan detaylara göre jeneratör, “alan etkili” transistörlere benzeyen bir düzenek kullanıyor ve tek bir damladan anında 140 volt enerji üretebiliyor. Üretilen bu enerji, 100 adet küçük LED ampulü kısa bir süreliğine aydınlatmak için yeterli gücü sağlıyor.  

Yağmur kullanılarak elektrik üretebilmek için bir süredir pek çok çalışma yapılıyordu; fakat uzmanlar, bu çalışmanın bugüne kadar geliştirilenlerin en etkilisi olabileceğine işaret etti. Benzer amaçlarla daha önce geliştirilen jeneratörler, anlık olarak binlerce kat daha az oranda güç yoğunluğu üretebiliyordu. Araştırmacılar, bu tip bir jeneratörün günlük yaşam kullanımına adapte edilmesi için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtti. Kısa bir enerji üretimin kolayca sağlanabileceğini söyleyen uzmanlar, enerji üretimini devamlı hale getirmenin daha fazla çalışma gerektireceğine de işaret etti.  

Suyla temas eden her yüzeyde, böyle bir teknolojinin kullanımı mümkün olabilir

Geliştirilen teknoloji hayata geçirilebilirse potansiyel olarak pek çok kullanım alanının ortaya çıkabileceği tahmin ediliyor. Yağmur veya herhangi bir su damlasının temas edebileceği her türlü yüzeyde böyle bir teknolojinin kullanılabileceğini vurgulayan araştırmacılar; elektrikli cihazlara enerji sağlayabilmek için bina çatıları, şemsiyeler ve hatta su şişeleri gibi düzenli olarak suyla temas eden her türlü nesnede geliştirilen yeni teknolojinin kullanımının mümkün hale gelebileceğini ifade ediyor.  

Toyota ve Panasonic, Nisan ayında elektrikli otomobiller için pil üretmeye başlayacak