whatsapp güvenlik kodu değişti ne anlama geliyor

Günümüzün en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, yaklaşık 10 yıl önce yeri doldurulamayacak bir şekilde hayatımıza girdi. 5 milyardan fazla telefonda yüklü olan uygulama, dünya nüfusunun yarısından fazlası tarafından kullanılmakta. Peki, bu kadar popüler olan WhatsApp güvenlik kodu ile kullanıcılara nasıl bir gizlilik sağlıyor? Telefonunuzda WhatsApp güvenlik kodu değişti ve ne anlama geldiğini mi merak ediyorsunuz? Yanıtı yazımızda…

Bugün özgürce mesajlaşabildiğimiz WhatsApp ile ücretsiz bir şekilde hem sesli hem de görüntülü arama yapabiliyor; bunun yanında resim, video, konum gibi bilgileri de paylaşabiliyoruz. Ücretsiz olmasının yanı sıra güvenirliği ile de beğeni toplayan uygulama, her geçen gün kullanıcı yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Bu nedenle güvenlik konusunda ciddi anlamda yatırımlar yapan WhatsApp, paylaşılan bu bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesine engel oluyor. 2016 yılında hayata geçirilen WhatsApp güvenlik kodu nasıl çalışır? WhatsApp güvenlik kodu değişti uyarısı ne anlama gelir? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazımızda açıklıyoruz.

WhatsApp Güvenlik Kodu Nedir?

whatsapp-guvenlik-kodu-nedir

2016 yılı ile gizlilik ve güvenliği sağlamak için uygulanmaya başlanan WhatsApp güvenlik kodu; mesajlarınızın, resimlerinizin ve diğer birçok önemli bilginizin, WhatsApp yetkilileri de dahil, üçüncü kişiler tarafından görüntülenmesini engelliyor. Günümüzde bilgisayar korsanlarının çok büyük miktarda özel veriyi yasa dışı yollarla ele geçirdikleri göz önünde bulundurulunca, bu özellik güvelik açısından çok önemli bir hale bürünüyor. Öncelikle sizlerle güvenlik kodunun nasıl çalıştığına bakalım, böylelikle güvenlik kodunun neden değiştiğini daha iyi anlayacağız.

WhatsApp Güvenlik Kodu Nasıl Çalışıyor?

WhatsApp güvenliğinin önemli bir parçası olan uçtan uca şifreleme, bir şifre ve bu şifreyi çözen anahtardan oluşmaktadır. Yapılan sohbetlerde gönderilen her mesaj uygulama tarafından otomatik bir şekilde şifrelendirilir. Bu şifrelemeden sonra mesajı alan kişi uygulamada bulunan anahtar yardımı ile mesajı görüntüleyebilir. Aslında şu an yapılan her sohbet bu yöntem ile gerçekleştirilir ve kullanıcılar burada bahsedilen anahtarı görüntüleyemez.

WhatsApp Güvenlik Kodu Neden Değişir?

Yapılan her sohbet için ayrı ayrı oluşturulan güvenlik kodunun değiştiğine dair uyarılar alabiliriz. Bu uyarıların iki temel sebebi vardır. Bunlardan ilki sohbet ettiğiniz kullanıcının telefonunu değiştirmesidir. İkincisi ise sohbet ettiğiniz kişinin WhatsApp uygulamasını cihazdan kaldırıp tekrar yüklenmesidir.

Bu uyarı size WhatsApp güvenlik kodu değiştikten sonra atılan ilk mesajla gelir. Uyarı geldikten sonra en çok merak edilen sorulardan biri ise; WhatsApp güvenlik kodu değişti ne yapmalıyım şeklindedir. Bu durumda sizin yapacağınız herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Çünkü bu şifreler uygulama tarafından oluşturulur. Bu mesaj bilgilendirme amacıyla uygulama tarafından gönderilir.

WhatsApp Güvenlik Kodu Kontrolü Nasıl Yapılır?

Veri hırsızlığını önlemek adına atılmış ciddi bir adım olan uçtan uca şifreleme, kullanıcıların kendilerini güvende hissetmeleri adına da önemlidir. Bu nedenle WhatsApp güvenli bir ortam oluşturmak için güvenlik kodunu 60 haneli olarak göstermektedir. Bu şifreleri sohbet ettiğiniz kişi ile karşılaştırarak konuşmalarınızın güvenliğini kontrol edebilirsiniz. Şifreyi kontrol etmek için Android işletim sisteminde (çok ufak farklar dışında aynı adımlar iOS için de geçerli) yapılması gerekenler sırasıyla şu şekilde;

 • Öncelikle WhatsApp sohbetini açın.
 • Mesaj yazmak istediğiniz kişinin adının yazılı olduğu alana dokunarak kişi bilgisi ekranını açın.

whatsapp-guvenlik-kodu-kontrolu

 • Daha sonra QR kodu ve 60 haneli şifrelemeyi görüntülemek için “şifreleme” seçeneğine basın.

whatsapp güvenlik kodu kontrolü

 • Ekranda 60 haneli güvenlik kodu görünecektir.

whatsapp güvenlik kodu kontrolü

 • Bu kişi yanınızda ise 60 haneli olan şifreyi karşılaştırın veya ekranın sağ alt köşesinde bulunan “kodu tara” yazısına basarak diğer telefonda bulunan kodu taratın.

whatsapp güvenlik kodu kontrolü

 • Kod taratıldıktan sonra taranan kod gerçekten doğruysa yeşil bir onay işareti gösterilecektir. Bu onay işareti mesajlarınızın üçüncü kişiler tarafından okunmadığı ve aramalarınızın dinlenmediği anlamına gelmektedir.
 • Eğer mesajlaştığınız kişi yanınızda değilse 60 haneli bu şifreyi gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz kişiden bu şifreyi not etmesini ve kişi bilgi ekranında bulunan şifreleme bölümünden karşılaştırmasını isteyin.
 • 60 haneli şifreyi telefonunuzdan e-posta ya da SMS yoluyla göndermek için ekranda bulunan “Paylaş” butonunu kullanabilirsiniz.

Güvenlik Bildirimi Nasıl Kapatılır?

Eğer WhatsApp güvenlik kodu değişti uyarısı almak istemiyorsanız veya almak için ne yapmak gerekir diyorsanız:

 • İlk olarak telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın.
 • Android işletim sisteminde sağ üst köşede bulunan üç noktaya basıp ayarları seçin, iOS’ta ise doğrudan ayarlar bölümüne gidebilirsiniz.
 • Daha sonra ayarlar ekranından “Hesap” yazısına basın.

whatsapp güvenlik kodu değişti

 • Hesabınızda yapacağınız ayarların bulunduğu ekran açılacaktır. Bu ekrandan “Güvenlik” seçeneğine basın.

whatsapp güvenlik kodu değişti

 • Karşınıza “Güvenlik Bildirimlerini Göster” seçeneği çıkacaktır ve isteğinize göre bu seçeneği aktif edebilir veya bildirim almak istemiyorsanız kapatabilirsiniz.

whatsapp güvenlik kodu değişti

 • Uçtan uca şifreleme bu ayarın kapalı olmasına bakmaksızın devam edecektir.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Kodunu Değiştirmek Mümkün mü?

Her mesajlaşma için özel olarak oluşturulan şifrelerin uygulama tarafından otomatik olarak belirlendiğinden ve bu özelliği kapatmanın mümkün olmadığından bahsettik. Peki, WhatsApp güvenlik kodu değiştirmek için ne yapılabilir? Bu derece önemli bir güvenlik uygulamasının kullanıcılar tarafından değiştirilmesi veya hesap sahibinin paylaşılan bilgiler için WhatsApp güvenlik kodu koyma gibi yetkileri bulunmamaktadır.

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

5 YORUMLAR

 1. Eğer birisi benim durumuna baktıysa ve bunu görmemi isteniyorsa,whatsapp’ı silip tekrar yüklemiş olabilirmi ? Teşekkür ederim…

 2. Abla sil numaranı nurdan buraya yazınca bir şey değişmiyor senin konuşman zaten güvende ,bu sadece cihaz değiştirenler için vs

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz