Alisa, dünyanın resim çizebilen ilk sesli asistanı oldu. Yandex’in sesli asistanı sahip olduğu resim çizme yeteneğiyle 20. yüzyıl ressamlarından ilham alıyor. Kullanıcılar, verdikleri sesli komutlarla, yapay zekanın resim çizmesini sağlayabiliyorlar. Alisa ‘nın resim yeteneği pek çok kişiyi şaşırtmayı başardı.

Akıllı cihazlara entegre edilen sesli asistanlar, teknolojik gelişmeler sayesinde hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Kullanıcılar cihazlarındaki sesli asistanla işlerini kolayca halledebiliyor. Hem iş hem de günlük hayatta birçok kolaylık sağlayan sesli asistanların kullanımı ise her geçen gün artış gösteriyor. Teknoloji üreticileri de sesli asistanlarını daha işlevsel ve kullanışlı bir hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda hizmet veren şirketlerden birisi de Yandex. Yandex yaptığı son açıklamada sesli asistanı Alisa’nın dünyada ilk olan bir özelliğe sahip olduğunu açıkladı. 

Yandex’in yapmış olduğu resmi açıklamaya göre, sesli asistan Alisa artık resim çizme kabiliyetine sahip. Alisa kullanıcıları, verdikleri komutlar sayesinde sesli asistana resim çizdirebilecekler. Dünyada bir ilk olan özelliği bünyesinde barındıran Alisa’nın çizmiş olduğu resimler, ressamlarla yarışabilir düzeyde olduğunu da ortaya koyarak birçok kişiyi şaşırtmayı başardı. 

Yandex’in Alisa sesli asistanının çizdiği bir resim:

Yandex tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Alisa, kullanıcının ona söylediği bir şey ile alakalı resim çizebiliyor. Üstelik sesli asistanın çizdiği resimler birçok insanı şaşırtabilecek düzeyde beğeni topluyor. Alisa’nın sahip olduğu resim çizme yeteneği sayesinde ıssız bir sahil ya da isterseniz de meyve tabağı çizdirebilirsiniz. Bunun dışında Alisa, kelimelere dökülmesi zor olan şeylerin dahi bile resimlerini çizebiliyor. Üstelik ortaya çıkan resimler beklentilerin oldukça üzerinde bir sonuç veriyor. 

Yandex: Alisa şaheser çizecek kadar yetenekli

Yandex’in yapmış olduğu açıklamalara göre sesli asistan Alisa’nın sahip olduğu resim çizme becerisi 20. yüzyıl ressamlarının çizimleri göz önüne alınarak geliştirilmiş. Geliştiriciler makine öğrenimi yöntemi kullanarak Alisa’ya önce neyi nasıl tasvir edeceğini öğretmiş. Bunun ardından ise tasvir edilecek nesnenin görüntüsünü oluşturmayı entegre etmişler. 

Alisa’nın sesli komutla resim çizme yeteneği hala geliştiriliyor. Yani sesli asistan her geçen gün öğrendiklerine yenisini ekleyerek daha iyi bir ressam olma yolunda adımlar atıyor. 

İlginizi Çekebilir:

Amazon’un sesli asistanı Alexa, Lamborghini ve Rivian’ın bazı modellerinde kullanılabilecek

Apple, Siri’yi daha akıllı bir hale getirmek için çalışmalara başladı

İnternetten Film İzleme, Trump vs Twitter, Paragöz Oğlan Zuckerberg – DigiToll #17

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz