Apple, sesli asistanı Siri’yi daha işlevsel bir hale getirmek için yapay zeka odaklı teknolojiler üzerinde çalışan Voysis’i satın aldı. Apple Voysis ’i bünyesine katarak, sesli asistanı Siri’yi daha akıllı bir hale getirmiş olacak. 

En önemli teknoloji üreticilerinden biri olan Cupertinolu şirket Apple, özellikle son zamanlarda yapay zeka teknolojilerine çok daha fazla önem vermeye başladı. Apple bu kapsamda çalışmalarını hızlandırmak için Dublin merkezli Voysis’i bünyesine katarak, yapay zeka üzerindeki geliştirmelerini hızlandırmak istiyor. Apple ‘ı Voysis ’i satın almasındaki en önemli sebeplerden biri kullanıcılarına sesli asistanlık yapan yapay zeka destekli asistanı Siri’nin doğal dili anlama yeteneğini geliştirmek. Apple’ın bünyesine katmak istediği Voysis ise, bilgisayar sistemlerinin konuşulan dili algılamasına yardımcı olmak maksadıyla yapay zeka yazılımları geliştirmesiyle tanınıyor. 

Bloomberg’in haberine göre pek çok e-ticaret şirketi uygulamalarını daha işlevsel hale getirmek amacıyla Voysis tarafından geliştirilen teknolojilerden yararlanıyor. Voysis’in geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde kelime öbeklerini anlayabildiğini belirten Bloomberg, ‘’Yeni bir LED TV’ye ihtiyacım var’’ ve ‘’Bütçem 1.00 dolar’’ gibi ifadeleri söylediğinizde yapay zekanın bunu anlayabileceğini ve buna bağlı olarak sonuçları kullanıcıya sunacağı, örneğini verdi. 

Apple’ın sesli asistanı Siri, yapay zeka destekli diğer sesli asistanlarla kıyaslandığında genellikle daha az sonuç vermesiyle tanınıyor. Amazon’un bünyesinde yer alan Alexa ve Google Asistan ise Siri’ye göre çok daha fazla sonuçlarla kullanıcıya yardımcı oluyor.

Apple Voysis ‘ten  önce de yapay zeka üzerinde çalışan şirketleri satın almıştı

Apple da rakiplerinin kendisinden önce olduğu bu yarışta rekabeti sağlayama çalışıyor. İşte bu bağlamda yapay zeka teknoloji yazılımlarını geliştiren Voysis’le çalışmaya başlayan şirket aslında daha önce de bu konuda belli şirketlerde çalışmıştı. Turi, Laserlike ve Xnor.ai gibi yapay zeka yazılımları geliştiren girişimleri bünyesine ekleyen Apple, Voysis ile birlikte Siri’yi daha da işlevsel bir hale getirmeyi amaçlıyor. Şirket şu an için Voysis’i hangi çalışmalarda kullanacağını net olarak ifade etmedi. Ancak bilindiği üzere Haziran ayında düzenlenmesi beklenen WWDC 2020’yi koronavirüs salgını sebebiyle iptal etmişti. Ancak etkinliklerin online bir şekilde yapılacağını duyuran Apple’ın, Siri’nin gelişimi için neler yapılabileceğini bu etkinlikte paylaşması bekleniyor. 

İlgili Haberler:

Firefox için sesli asistan desteği

Yerli otomobilin sesli asistanının tanıtım videosu yayınlandı

Google Asistan, artık tarayıcıdaki metinleri sesli okuyabiliyor

AKILLI TÜRK HAMAMI, TİKTOK, TİNDER, BİTCOİN – DigiToll #2048

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz