Xiaomi ’nin Türkiye fabrikası bugün açıldı. Çin merkezli Xiaomi’nin Türkiye’deki akıllı telefon operasyonu da bugün fabrikanın açılışıyla resmi olarak başlayacak. 

Dünyada ve Türkiye’de piyasaya sunduğu fiyat/performans teknolojik ürünlerle dikkat çeken Xiaomi’nin uzun süredir gündeme gelen Türkiye’deki üretim fabrikası bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katılımıyla resmi olarak açıldı. Karaismailoğlu’nun yanı sıra Xiaomi Global Başkanı Shou Zi Chew ile üretim tesisinin kuruluş ve işletmesinde Xiaomi’nin ortağı olan Salcomp’un Avrupa Direktörü David Chang gibi üst düzey isimlerin de katıldığı açılışla birlikte Çinli şirketin fabrikası resmi olarak faaliyete başlıyor. 

Xiaomi Türkiye fabrikası yılda 5 milyon adet telefon üretilecek

30 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye’de akıllı telefon üretimine resmi olarak bugün başlayan Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, İstanbul’un Avcılar semtinde açılan fabrika ile ilgili ilk detayları kısa bir süre önce paylaşmıştı. ‘Salcomp’ iş birliğiyle hayata geçirilecek olan fabrikanın, bu yılın ilk çeyreğinde akıllı telefon üretimine başlayacağı duyurulmuştu. İstanbul  Avcılar’da açılan fabrika ile Xiaomi’nin dünyada üretime geçeceği dördüncü ülke olacağı belirtilmişti. Marka, bu yatırımıyla hem mavi yaka hem de beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiye istihdam olanağı sağlayacağına işaret etmişti. Söz konusu üretim tesisinin, yıllık 5 milyon adet telefon üretim kapasitesine sahip olacağının da altı çizilmişti. Xiaomi dışında, Oppo ve Tecno gibi Çinli teknoloji şirketlerinin de Türkiye pazarında üretime yatırım yaptıkları biliniyor.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi’nin Dünyanın İlk Sıvı Lens Teknolojili Telefonu Mi Mix 29 Mart’ta Tanıtılacak

Xiaomi, ABD Hükumeti Tarafından Alınan Kara Liste Kararına İlişkin Açtığı Karşı Davayı Kazandı 

Hibrit Çalışma Modeli, Kripto Parayla Tost, Dezenfektanlı Kapı Kolu | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz