Yapay zekaların gelecekte insanları kontrol edeceği ve dünyayı ele geçireceği hakkındaki yorumlar bazı kitleler tarafından desteklenmeye devam ediyor. Ancak bu sadece belli bir kesim insanın düşündüğü bir şey değil. Robot üreticisi şirketler de robotlar hakkında önlem alınması gerektiğini düşünüyor.

Kasım ayında Army Times’da yayınlanan bir raporda ABD ordusunun, insan makine birleşim, vasıtasıyla askerlerin yeteneklerini artırma planlarından bahsedilmişti. Söz konusu planların arasında araçları kontrol edebilmek için insan beynini bilgisayarlara bağlamak da bulunuyordu.

Shadow Robotic Company yöneticisi Rich Walker, Daily Express’e verdiği bir röportajda, yapay zekanın, askeri çatışmalarda kullanılması halinde meydana gelecek feci sonuçlar hakkında uyarılarda bulundu. Walker, çatışmalarda otonom silah sistemlerini kullanmak üzerine çalışan organizasyonların, bu durumlarda yapay zekâ kullanmanın kötü bir fikir olduğunu söylediğinden bahsetti ve yapay zeka kullanımının eksilerinin artılarından çok olduğunu belirtti.

Walker ayrıca, uluslararası topluluğun, bu teknolojiye insanların çaresiz durumda kaldıklarında başvurdukları diğer tehlikeli teknolojilere davranıldığı gibi davranılması gerektiğini söyledi. Walker’a göre savaşlarda biyolojik ve kimyasal silahların kullanılmasına izin verilmediğini, kara mayınlarının ve parça etkili mayınların kullanımının ise sıkı bir şekilde kontrol edildiğini söyledi.

Amerikan silah test etme modeline de karşı olduğunu itiraf eden Walker, ‘’Yanlış gidebilecek bazı şeyleri görebiliyoruz. Bunlar olmadan onları durduralım’’ ifadelerini kullandı.

Eylül ayında Microsoft Başkanı Brad Smith’in yaptığı bir açıklamada, dünyanın otonom silahların kullanımında küresel bir anlaşmaya ihtiyaç duyduğuna ve robotların kimi öldüreceğine karar vermesi konusunda kendi başlarına bırakılmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.