Sahte insan fotoğrafları

Yapay zeka tabanlı oluşturulan insan fotoğrafları, Generated Photos isimli bir fotoğraf kütüphanesinde satışa çıktı

Yapay zeka birçok farklı sektörde varlık gösteriyor. Kullandığımız telefonların, uygulamaların içerisinde bizim alışkanlıklarımızı öğrenmeye çalışan ve bize daha kolay bir kullanım sunmayı amaçlayan farklı yapay zeka sistemleri var. Bazı yapay zeka sistemleri ise bir arabayı, sürebilecek kadar gelişmiş durumda. Hatta Huawei, Coronavirüs testlerinin süresinin iki dakikaya indirebilmek için yapay zeka temelli bir sistem kurmanın peşinde. Bu bahsettiğimiz yapay zeka çalışma sistemleri, var olan bilgileri çok hızlı bir şekilde inceleme ve kıyaslama üzerine kurulu olan sistemler. Öte yandan yapay zeka sistemleri, önceki verileri analiz ederek sıfırdan yeni şeyler üretmeye de başlamış durumda. Generated Photos isimli site, yapay zeka sistemini kullanarak sahte insan fotoğrafları üretiyor. Üretmiş olduğu bu fotoğrafları ise online olarak satışa sunuyor. 

Yapay zeka sistemini kullanarak sahte insanlar fotoğrafları ve videoları üretimi günden güne yaygınlaşıyor. Bu hatta birçok Hollywood ünlüsünün başını da ağrıtmıştı. Bu sistem sayesinde elinizde yeterli görsel varsa istediğiniz insanın yüzünü ve tüm mimiklerini başka bir insana entegre edebiliyorsunuz. Fakat bu sistemin kötüye kullanılması da son derece kolay. Devlet başkanlarının taklit edilebildiği bu sistemin kullanılması ile sahtekarlık bile gerçekleştirilebiliyor.

Generated Photos, sahte insan fotoğrafları kütüphanesi kurdu

sahte insan fotoğrafları kütüphanesi

Bu sefer ise Generated Photos, yapay zeka sistemi ile 2 milyona yakın sahte insan fotoğrafı üretti. Üretmiş olduğu bu fotoğrafları da belli bir ücret karşılığında satıyor. Satılan bu fotoğraflar, oyunlardan reklam afişlerine kadar her yerde kullanılabilir. Yani ilk bakıldığı zaman ucuz ve kolay bir yöntem ama burada satılan fotoğraf ile sahte hesap açmak çok daha kolay olacaktır. 

Generated Photos, üretmiş olduğu sahte fotoğrafların tanesini 3 dolarlık bir fiyattan satıyor. Yüksek çözünürlük ile elde edilebilen bu fotoğraflar, her türlü alanda rahatlıkla kullanılabilir durumda. Ama eğer kullandığınız fotoğrafın kütüphaneden silinmesini ve başkası tarafından asla kullanılmasını istemiyorsanız, fotoğraf başına ödemeniz gereken ücret 9 dolar. Tabii sitenin bu tarz bir hizmet sunuyor olması, reklam ajansları için güzel olduğu gibi sahtekarlar için de son derece iyi bir sistem gibi görünüyor. Ayrıca Generated Photos’un 29 dolarlık aylık abonelik sistemi bulunuyor. Bu abonelik planı sayesinde sınırsız fotoğraf indirilebiliyor. Generated Photos, fotoğrafların düşük çözünürlüklü hallerini ise ücretsiz olarak sunuyor. 

DEEPFAKE, ZOOM SOHBETLERİ, TELEFON BAĞIMLILIĞI, ONLİNE ALIŞVERİŞ – DigiToll #10

Çin koronavirüs salgını için korkutan yapay zeka önlemleri aldı

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz