Huawei Band 6 İnceleme

Halihazırda devam eden küresel salgın sürecinde; sağlık verilerinin takibi, oldukça hayati bir konu haline geldi. Sağlık verilerinin takibini sürekli ve kararlı hale getiren akıllı saat ve bileklerin popülaritesi de aynı oranda artış gösterdi. Biz de bu kapsamda, kısa bir süre önce ‘Huawei Online Mağaza’ üzerinden ön siparişe açılan ‘Huawei Band 6’ akıllı bileklik modeli için detaylı bir inceleme yazısı kaleme aldık. Yazımızda; cihazın tasarımı, özellikleri ve batarya performansını ayrıntılı bir şekilde anlattık.  

Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgını sürecinde; sağlık verilerinin takibi, oldukça hayati bir konu haline geldi. Sağlık verilerinin takibini sürekli ve kararlı bir hale getiren akıllı saat ve akıllı bilekliklerin popülaritesi de bu süreçte artış gösterdi. Giyilebilir teknolojiler pazarındaki uygun fiyatlı ürün sayısının artması ise tüketicilerin erişim sağlayabileceği seçeneklerin çeşitlenmesini sağladı. Bu nedenle, optimum fiyat etiketine sahip performanslı alternatiflerin neler olduğu da merak konusu oldu. Biz de bu kapsamda, kısa bir süre önce Huawei Online Mağaza üzerinden 549 liralık bir fiyat etiketiyle ön siparişe açılan ‘Huawei Band 6’ akıllı bileklik modeli için detaylı bir inceleme yazısı kaleme aldık. Yazımızda; cihazın tasarımı, teknik özellikleri ve batarya performansını ayrıntılı bir şekilde anlattık.  

Huawei Band 6 Tasarımı  

Huawei Band 6 Tasarımı

Ürün, kutusundan USB Type-A şarj kablosuna entegre minik bir şarj istasyonu ve sertifikasyonu ile çıkıyor. Grafit Siyahı, Amber Gün Doğumu ve Sakura Pembesi renk seçenekleri bulunan Huawei Band 6’ akıllı bileklik modelinin tasarımı, büyük oranda renk yelpazesiyle belirleniyor. Ürünün ofisimize gelen ‘Amber Gün Doğumu’ renk seçeneği, oldukça şık görünüyor. Hem günlük kullanım hem de spor kullanımına uygun bir tasarım dili bulunan cihazın UV ile işlenmiş cilt dostu silikon kordonu, oldukça hafif bir deneyim sağlıyor ve kir tutmuyor. Kordonda silinebilir bir materyal kullanılmış olması, kullanıcılara önemli bir avantaj yaratıyor. Bununla birlikte; gövdesi 18 gram ağırlığında olan bileklik, kolda rahatsızlık yaratmıyor ve varlığını hissettirmiyor. Bu da ürünü, özellikle uyku sırasında kullanımda oldukça konforlu bir hale getiriyor.  

Bununla birlikte; bilekliğin uzun ve çok delikli kordonu, hem geniş bilekli hem de ince bilekli kullanıcılar tarafından rahatlıkla ayarlanabilmesini mümkün kılıyor. Bu sayede ürün, bileğe tam oturacak şekilde ayarlanabiliyor ve daha kararlı bir şekilde sağlık verilerini toplayabiliyor. Huawei Band 6, kutusundan 1.47 inç büyüklüğünde bir AMOLED FullView renkli panelle çıkıyor. Ekranda AMOLED’in tercih edilmiş olması, ekran gerçek siyahı yansıttığı ve çerçevelerle tamamen birleştiği için çerçevesiz hissin yakalanmasını mümkün kılıyor. Bununla birlikte panel, 194×368 piksel çözünürlük ve 282 PPI piksel yoğunluğu sunuyor. Önceki nesle göre yüzde 148 büyütülen ekran sayesinde, ekran-gövde oranı da yüzde 64’e çıkıyor. Bu sayede kullanıcılar, çok daha fazla içeriği çok daha canlı bir biçimde tek bir ekranda görebiliyor ve ürün, bir akıllı bilekliğe göre oldukça geniş bir ekran deneyimi sunuyor.  

Parlaklığı 5 farklı seviyede ayarlanabilen ekran, güneş altında rahatlıkla görülebiliyor. Panelin sezgisel 4 yönlü dokunmatik ekran teknolojisini kullanması ise gövde üzerinde daha fazla alandan kontrol yapılabilmesini mümkün kılıyor. Ürünün ayrıca, 5 ATM suya dayanıklılığı bulunuyor.  

Huawei Band 6 Temel Özellikleri 

Huawei Band 6 Özellikleri

Huawei Band 6, tüm işletim sistemlerine indirilebilen ‘Huawei Sağlık’ uygulamasıyla uyumlu bir şekilde çalışıyor. Cihaz, uygulama aracılığıyla diğer cihazlarla eşleştiriliyor. Fakat Huawei bir telefonla uyumluluk, yüzde 100 olurken diğer cihazlarda uyumluluk oranı, biraz daha düşebiliyor. Örneğin telefonun uzağa yerleştirildiği ve akıllı bileklik aracılığıyla fotoğraf çekinilebilen ‘Uzaktan Deklanşör’ özelliğine, yalnızca Huawei bir telefonla eşleşme yapıldığında erişilebiliyor. Uygulama aracılığıyla bileklik arayüzü de değiştirilebiliyor ve ekrana telefonda bulunan bir fotoğraf yerleştirilebiliyor.  

Huawei Band 6 akıllı bileklik modelinin öne çıkan özellikleri arasında; kandaki oksijen oranı (SpO2) takibi, kalp atış hızı takibi, uyku takibi, stres takibi ve kadın sağlığı takibi de yer alıyor. Fakat cihaz; TruSeen 4.0 tabanlı optimize edilmiş donanım modülleri sayesinde, tüm bu sağlık verisi takibini sürekli ve gerçek zamanlı olarak yapmayı vadediyor. Bu değerlerle ilgili bir sorun olması durumunda da bileklik, kullanıcılara uyarı veriyor. Ayrıca bileklik, kalp atış hızını günün 24 saati doğru bir şekilde izlemek için optik lens ve yapay zeka tabanlı veri işleme teknolojisini kullanıyor.  

TruSleep 2.0 özelliği ise uyku durumunu takip ediyor ve daha iyi uyku için önerilerde bulunuyor. Huawei, bu yazılım sayesinde cihazda uyku takibinin yüzde 96.3 iyileştirildiğine işaret ediyor. Söz konusu yazılım; kullanıcıların yalnızca ne kadar uyuduğunu değil, aynı zamanda uyku kalitesini de kaydediyor. Böylece bileklik, 6 ana uyku problemi tanımlayabiliyor ve 200’den fazla uyku iyileştirme önerisi verebiliyor. Tüm bu sağlık verisi takibine ilişkin yazılımlar, cihazda Huawei ekosisteminden alışık olduğumuz üzere ‘Tru-’ ön takısı ile sıralanıyor.  

Diğer yandan; Huawei Band 6 akıllı bileklikte, yerleşik GPS bulunmuyor. Dolayısıyla GPS ile ilgili bir veri takibi yapacak olan kullanıcıların, cihazı sürekli telefonlarına bağlı tutması gerekiyor. Üründe; birçok akıllı bilekli ve akıllı saatte yer alan nefes egzersizi, kronometre, zamanlayıcı, alarm, el feneri, ‘Telefonumu Bul’ ve hava durumu özellikleri bulunuyor. ‘Telefonumu Bul’ özelliği, kullanıcıların telefonlarını kaybetmesi durumunda saatteki ‘Telefonumu Bul’ seçeneğine tıklayarak sesli uyarı üzerinden telefonlarına erişmesine olanak tanıyor. Ayrıca bileklikle, müzik kontrolü de yapılabiliyor ve uzaktan kamera deklanşörü kontrol edilebiliyor. 

Bununla birlikte; Huawei Band 6, 11 profesyonel egzersiz modu ve 85 özelleştirilmiş mod olmak üzere toplamda 96 egzersiz modunu destekliyor. Bileklik; kullanıcıların egzersiz yeteneklerini, kalp atış hızı değişkenlik verileri ve egzersiz verileri gibi çok boyutlu parametrelere dayalı olarak derinlemesine analiz etmek için Huawei tarafından geliştirilen ‘TruSport’ profesyonel egzersiz algoritmasını kullanarak egzersiz yetenekleriyle ilgili bilimsel değerlendirme ve öneriler sunuyor. Bu sayede, çok daha kişiselleştirilmiş bir sağlık takibi ve egzersiz deneyimi mümkün hale geliyor. Ayrıca ürün, Bluetooth 5.0 bağlantı teknolojisini kullanıyor ve 2.4 GHz bandı üzerinden diğer cihazlarla iletişim kuruyor. Ürünle eşleşme sağlandıktan sonra, herhangi bir bağlantı kopukluğu ya da bağlantıda kararsızlık yaşanmıyor. 

Huawei Band 6 Batarya Performansı ve Pil Ömrü 

Huawei Band 6 Pil Ömrü

Huawei Band 6, 180 mAh kapasitesinde bir yerleşik batarya ile geliyor. Cihaz; yoğun kullanımda 10 gün, tipik kullanımda 14 güne varan bir pil ömrü sunuyor. 1 saat 5 dakikalık bir şarj süresi bulunan bileklik, hızlı şarj teknolojisini de destekliyor. Bu sayede, 5 dakikalık şarj ile 2 günlük bir kullanım ömrü elde edilebiliyor. Huawei Band 6, batarya performansı ve pil ömrü anlamında da aksesuarlarını sürekli şarj etmek istemeyen kullanıcıları oldukça yüksek oranda memnun ediyor.  

Huawei Band 6 kimler için uygun? 

Huawei Band 6

Sonuç olarak Huawei Band 6; uzun pil ömrü seven, gelişmiş bağlantı teknolojileri bekleyen, kararlı ve sürekli sağlık verisi takibi isteyen, tasarım diline önem veren, akıllı bilekliklerdeki küçük ekranlar hazzetmeyen, ancak akıllı bileklik kadar da komplike bir cihaz aramayan ve Türkiye pazarında nispeten uygun fiyatlı bir ürün arayışında olan kullanıcılar için uygun bir seçenek olma niteliği taşıyor.  

Huawei Band 6 inceleme videosunu izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei Band 6 Türkiye’de Satışa Çıktı

Xiaomi Mi Band 6’nın Büyük Rakibi Huawei Band 6 ’nın Özellikleri Sızdırıldı

Huawei Band 4 Pro, 12 Güne Kadar Pil Ömrü Sunuyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz