Ana Sayfa Haber ‘Yardıma Geldik İzmir’ Platformu, İzmir’de Yardıma İhtiyacı Olan Kişileri Yardımseverlerle Buluşturuyor 

‘Yardıma Geldik İzmir’ Platformu, İzmir’de Yardıma İhtiyacı Olan Kişileri Yardımseverlerle Buluşturuyor 

0
1949
Yardıma Geldik İzmir

Big Crunch’ ve ‘LorentLabs’ tarafından geliştirilen ‘Yardıma Geldik İzmir’ platformu, İzmir’de yardıma ihtiyacı olan kişileri yardımseverlerle buluşturuyor. ‘Yardım Et’ butonuna tıklayarak sağlayabilecekleri yardımı, iletişim bilgilerini ve konumlarını haritaya bırakan kullanıcılar ayrıca, ‘Yardım İste’ butonuna tıklayarak da yardım talebinde bulunabiliyor.  

30 Ekim tarihinde saat 14.50 sularında gerçekleşen ve merkez üssü İzmir Seferihisar olduğu belirtilen 6.6 şiddetindeki deprem, bölgedeki birçok binanın yıkılmasına ve hasar görmesine neden oldu. Enkaz çalışmaları devam ederken binası hasar gören pek çok kişi de deprem riskinin devam ettiği süreci sokakta konaklayarak geçirmeye başladı. Bunun üzerine, özellikle sosyal medyada İzmir’e ve depremden etkilenen diğer bölgelere destek için birçok yardım çalışması yapılmaya başlandı.  

Big Crunch’ ve ‘LorentLabs’ ise konuya ilişkin yeni bir yardım platformu geliştirdi. Gece saatlerinde kullanıma sunulan ‘Yardıma Geldik İzmir (#YardımaGeldikİZMİR)’ platformunun, bir harita üzerinden deprem bölgesinde yardıma ihtiyacı olan kişileri yardımseverlerle buluşturduğu ifade edildi. Kullanıcıların, platformdaki ‘Yardım Et’ butonuna tıklayarak; sağlayabilecekleri yardımı, iletişim bilgilerini ve konumlarını haritaya bırakabildikleri belirtildi. Bu sayede; yardıma ihtiyacı olan kişilerin, harita üzerindeki yeşil bayraklara tıklayarak kendilerine yakın ve yardıma hazır olan kişi ve işletmelerle iletişime geçebildikleri ve ihtiyaçları olan desteğe ulaşabildikleri dile getirildi.  

Bununla birlikte; kullanıcıların, ‘Yardım İste’ isimli kırmızı butona tıklayarak ve yine iletişim bilgileri ile konumlarını haritaya ekleyerek yardım talebinde de bulunabilecekleri ifade edildi. Sağ üst kısımdaki kırmızı ünlem işaretine tıklandığında bölgedeki yardım taleplerini görüntüleyen haritanın, yeşil bayrak simgesine tıklandığında ise yardım etmeye hazır kişi, kurum ve işletmeleri gösterdiği belirtildi. 

‘Yardıma Geldik İzmir’ sitesi üzerinden yalnızca teyitli bilgilerin paylaşılması gerekiyor

Yardıma Geldik İzmir Sitesi

Platform geliştiricilerinin aktardığı detaylara göre; ‘Yardıma Geldik İzmir’ sitesi üzerinden bilgi akışında bulunmak için kişilerin, platformda yalnızca teyitli bilgileri paylaşmaları gerekiyor. Geliştiriciler, bu şekilde asılsız bilgilerin yaratacağı zaman kaybının önüne geçmeyi hedefliyor. Aynı zamanda; teyitli bilgilerin paylaşılmasının, gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişilere en hızlı şekilde ulaşılmasını da mümkün kılacağı ifade ediliyor. Kullanıcılar, daha çok kişinin platformdan haberdar olabilmesi için siteyi ‘#YardımaGeldikİZMİR’ hashtag’iyle sosyal medya hesapları üzerinden paylaşabiliyor.  

Yardıma Geldik İzmir‘ platformuna erişmek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

SunExpress, İzmir İçin Yardım Malzemelerini Ücretsiz Taşıyacağını Açıkladı 

İzmir Depremi Sonrası AFAD, Telefon Görüşmelerine İlişkin Yeni Bir Uyarı Metni Paylaştı 

Acil Durum Anlarında ve Depremde Hayat Kurtaran Uygulamalar 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz