Depremde Hayat Kurtaran Uygulamalar

Merkez üssü İzmir Seferihisar olan ve bölgedeki birçok şehri etkileyen 6.6 şiddetindeki deprem sonrası, acil durum ve doğal afet anlarında iletişim kurmayı kolaylaştıran dijital platformlar da birçok kişi için merak konusu oldu. Tekno Safari editörleri; ‘Acil Durum Anlarında ve Depremde Hayat Kurtaran Uygulamalar’ listesini, okurları için derledi. 

30 Ekim saat 14.50 sularında gerçekleşen ve merkez üssü İzmir Seferihisar olduğu ifade edilen 6.6 şiddetindeki İzmir depremi, bölgedeki birçok binanın yıkılmasına ve enkaz çalışmalarının yapılmasına neden oldu. Özellikle yaşanan iletişim yoğunluğuyla, şebekelerin çökmesi de doğal afet dönemlerinde iletişim kurmanın önemini tekrar gündeme taşıdı. Sık sık gündeme gelen enkaz görüntüleri ise akıllara acil durum anlarında iletişim kurmayı kolaylaştıracak dijital platformları getirdi. Tekno Safari editörleri; ‘Acil Durum Anlarında ve Depremde Hayat Kurtaran Uygulamalar’ listesini, okurları için derledi.  

İşte acil durum anlarında hayat kurtaracak deprem uygulamaları! 

Deprem Uygulamaları

Acil durum anlarında sevdiklerinizle iletişim kurmanızı kolaylaştıracak ve hayat kurtaracak deprem uygulamaları şu şekilde: 

1. LastQuake: 

LastQuake

‘Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (CSEM)’ tarafından geliştirilen ‘LastQuake‘ uygulaması; sismik riskin azaltılmasına katkı sağlamayı, meydana gelen depremlerle ilgili anlık bilgilendirme yapmayı ve kişilerin sevdikleriyle iletişim kurmasını mümkün kılmayı hedefliyor. Platform, deprem alanında bulunan kullanıcıların durumunu otomatik olarak algılıyor ve yakınlarına kısa mesaj ile uyarı gönderiyor.  

2. Whistle/Real Whistle 

Whistle/Real Whistle

Deprem gibi doğal afet durumlarında enkaz altında kalan kişilere yardımcı olmak üzere geliştirilen uygulama, kişilerin seslerini duyuramaması durumunda aşırı yüksek sesle uyarı verebilmelerini mümkün kılıyor. Bu şekilde telefon, en yüksek seviyede tiz bir ses yaymaya başlıyor. Bu da arama-kurtarma ekiplerinin, enkaz altındaki kişileri bulabilmesine destek oluyor. ‘Whistle’ uygulaması ‘Android’ cihazlara indirilebilirken ‘iOS’ kullanıcıları, ‘AppStore’ üzerinden ‘Real Whistle’ uygulamasına erişim sağlayabiliyor. 

3. Red Panic Button 

Red Panic Button

Red Panic Button‘ uygulaması kişilerin, acil durum anlarında konum bilgilerini ekrandaki kırmızı panik butonuna tıklayarak önceden belirledikleri kişilerin telefon numaralarına SMS ya da e-mail adreslerine e-posta göndermelerini mümkün kılıyor. Söz konusu kırmızı panik butonu, ‘Widget’ olarak ana ekrana da yerleştirilebiliyor. Bu da kişilerin, acil durum anlarında kırmızı butona erişebilmelerini olabildiğince kolay bir hale getiriyor.  

4. Bridgefy 

Bridgefy

Bir mesajlaşma uygulaması olarak geliştirilen ‘Bridgefy, internet veya şebeke sinyali olmadan kişilerin iletişim kurabilmesini sağlıyor. ‘Bluetooth’ teknolojisi üzerinden iletişim sağlayan uygulama ile kullanıcılar, 100 metreye kadar çevrelerinde bulunan kişilerle iletişim kurabiliyor. Kullanıcıların, uygulamayı ilk indirdiklerinde internet üzerinden profil oluşturmaları gerekiyor. Fakat daha sonra; internet ve şebeke bağlantısı olmadan kullanıcılar, kişi listelerinde olmasa bile çevrelerindeki kişilerle iletişim kurabiliyor.  

5. AKUT Güvendeyim 

AKUT Güvendeyim

AKUT (Arama Kurtarma Derneği) tarafından geliştirilen ‘Güvendeyim’ uygulaması, doğal afet durumlarında kullanıcıların konum bilgilerini önceden belirledikleri kişilere SMS aracılığıyla gönderiyor. Kişilerin yakınlarının güvende olup olmadıklarını anlayabilmelerini mümkün kılan uygulama menüsünde kullanıcılar, herhangi bir doğal afet anında yapılabileceklere de erişebiliyor. Uygulama ayrıca, internet bağlantısı olmadan da çalışabiliyor. Kullanıcıların, yakınlarına konumlarını iletebilmeleri için tek bir butona basmaları yeterli oluyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Doğal Afetlerde Sosyal Medyada Hızla Yayılan Yanlış Bilgiden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler!

İlk Kez Kampa Gidecekler İçin İşe Yarayacak Mobil Uygulamalar!

İzmir Depremi Sonrası AFAD, Telefon Görüşmelerine İlişkin Yeni Bir Uyarı Metni Paylaştı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz