Meyve Toplayan Robot

Tevel Aerobotics Technologies’ isimli bir girişim şirketi, uçabilen ve meyve toplayan yapay zeka destekli bir otonom robot geliştirdiğini duyurdu. Günün 24 saati çalışabilen ve her yere konumlandırılabilen robotun, meyve bahçesi idaresini kolaylaştırmayı hedeflediği ifade edildi.  

Meyve toplama; günde 8 saate kadar ayakta durmayı, çömelmeyi ve tırmanmayı gerektiren fiziksel olarak oldukça zahmetli bir iş olma niteliği taşıyor. ‘Tevel Aerobotics Technologies’ isimli bir girişim şirketi, bu fikirden yola çıkarak uçabilen ve meyve toplayan yapay zeka destekli bir otonom robot geliştirdiğini duyurdu. Robotun, meyveleri tanımlayabilmek ve toplayabilmek için yapay zeka teknolojisinden faydalandığı ifade edildi. Şirket; her yere konuşlandırılabilen robotların, meyve bahçesi yönetimini kolaylaştırarak iş gücü maliyetini düşürebileceğine işaret etti.  

Aktarılan detaylara göre; geliştirilen otonom robot, meyveleri ağaç yaprakları arasından tespit edebiliyor ve ağaçların konumunu belirleyebiliyor. Meyve toplama faaliyetinde, zamanlama oldukça hayati bir önem taşıyor ve geç toplanan meyveler, değerini önemli oranda kaybediyor. ‘Tevel Aerobotics’ tarafından geliştirilen otonom robot, bu nedenle meyveleri boyutuna ve olgunluk durumuna göre sınıflandırıyor ve yalnızca olgun meyveleri topluyor. Bununla birlikte robot, meyveyi seçtikten sonra ona yaklaşmak için en iyi rotayı çiziyor ve toplama kolu yardımıyla mahsulü, dalından koparıyor.  

Aynı anda birden fazla meyve toplayıcı robot, meyve bahçesinde birbirine çarpmadan mahsul toplayabiliyor

Meyve Toplayıcı Robot

Diğer yandan; günün 24 saati çalışabilen robot, yer tabanlı tek bir otonom dijital beyin üzerinden diğer robotlara bağlanabiliyor. Bu sayede; birden fazla meyve toplayıcı robot, meyve bahçesi içerisinde birbirine çarpmadan aynı anda mahsul toplayabiliyor. Geliştirilen bu tip teknolojilerin, istihdam sorunu yaşanabileceğine dair etik kaygıları beraberinde getirdiği de biliniyor. Şirket; bu endişelere yanıt olarak geliştirdiği robotların mevcut iş gücünün yerini almayı hedeflemediğine, aksine bu iş gücüne destek olacak şekilde tasarlandığına işaret ediyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yapay Zeka Tabanlı Sanatçı Robot Ai-Da, Londra’da Otoportre Sergisi Açacak 

Edinburghlu Bir Mühendis, Kavrama Kasını Güçlendiren Yapay Zeka Destekli Bir Robotik Eldiven Geliştirdi

Microsoft, Ölen Kişileri Kişisel Bilgilerini Kullanarak Sohbet Robotu Haline Getirmeyi Mümkün Kılan Bir Patent Aldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz