Takip Edilebilecek 10 YouTube Kanalı
Okuma Süresi
2 dakika

YouTube, sağlık ile alakalı aramalar için platforma ‘Kişisel Hikâyeler’ isimli bir bölüm ekleyeceğini duyurdu. Bu uygulama, belirli sağlık sorunları konusunda arama yapan kullanıcıların karşısına bu hastalıkları yaşayıp deneyimlemiş insanların videolarını çıkarmayı planlıyor.

Youtube, dünya çapında en çok kullanılan video paylaşım uygulamaları arasında yer alıyor. Youtube’da öyle geniş bir skalada videolar yer alıyor ki, kullanıcılar ürün incelemelerinden müziğe, filmden sağlığa kadar her alanda aradıkları bilgilere ulaşabiliyor. Bu da Youtube’u en çok kullanılan u7ygulamalar listesinin zirvesine taşıyor.

Popüler video paylaşım platformu YouTube, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yeni özellikler getirmeye devam ediyor. Son olarak ‘Shorts’ kısmına TikTok’tan aşina olduğumuz ‘seslendirme’ ekleme seçeneği getiren platform, şimdi de sağlıkla ilgili arama sonuçları için yeni bir hamle yapıyor.

Sağlık Konusunda Deneyimler Paylaşılacak!

Youtube, dün yaptığı açıklamada kullanıcıların sağlıkla ilgili aramalarını iyileştirmek için yeni bir bölüm ekleyeceğini ifade etti. ‘Kişisel Hikâyeler’ ismi verilen bu bölümün, belirli sağlık durumları ile ilgili arama yapıldığında, bu rahatsızlıklara yakalanan insanların videolarını göstereceği belirtildi.

Konuyu biraz daha detaylandırmak gerekirse; ‘Kişisel Hikâyeler’ bölümüyle karşımıza çıkacak videolar, kullanıcıların ‘Bu hastalıkla nasıl yaşarım?’, ‘Diğer insanlar bununla nasıl yaşadı?’, ‘Hastalığım iyileşir mi?’, ‘Sevdiklerime bu konularda nasıl destek olabilirim?’ ve bunun gibi birçok merak edilen soruya yanıt bulmasına yardımcı olacak. Yani kullanıcılar, belirtilen sağlık sorununu yaşayan kişilerin hikâyelerine yeni eklenen özellikle kolayca ulaşabilecek.

ABD’de Başlayıp Tüm Dünyaya Açılacak!

Youtube, ‘Kişisel Hikâyeler’ kısmının şimdilik kanser, anksiyete ve depresyon gibi konuları göstereceğini ifade etti. Ayrıca özelliğin başlangıçta ABD’de kullanıma açılıp, ilerleyen dönemlerde tüm dünyaya yayılacağı belirtildi.

Youtube konuya dair açıklamasında, videoların bu bölüme uygun olması için belli fiziksel ve zihinsel sağlık durumlarında gerçek deneyimleri içermesi gerektiğini söyleyerek, tanıtım niteliğindeki içeriklerin ise özellik için uygun olmadığını ifade etti. Ayrıca tüm videoların sağlık konusunda dezenformasyon yayılmasını önleyen politikalara uygun olacağı da açıklamalara eklendi.

COVID-19 salgını sırasında diğer platformlarda da olduğu gibi YouTube da dezenformasyon konusunda eleştirilere maruz kalmıştı. Bu eleştirilerin ardından yeni özellik sayesinde, videoların yanlış bilgi yayılımını engelleyeceği iddia edildi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz