Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Donald John Trump, Amerikalı iş adamı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin günümüzdeki başkanı zor günler geçiriyor. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019 tarihinde “Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı. Ayrıca Nancy Pelosi, 25 Temmuz 2019 tarihinde Donald Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, en büyük rakiplerinden biri olan Joe Biden ve ailesini soruşturması karşılığında ABD’nin ülkesine askeri yardımı serbest bırakacağını söylediğini ve bunun anayasaya aykırı olduğunu iddia etmişti.

Tüm bu yaşanan sürecin ardında Beyaz Saray ise 25 Eylül 2019’da Trump-Zelenskiy görüşmesinin tam metnini yayımlayarak Ukrayna’ya yardımlar ile görüşme arasında herhangi bir ilişki bulunmadığını savunmuştu. İstihbarat Komitesi hazırladığı 300 sayfalık raporu 3 Aralık’ta Adalet Komitesine sunmuş, Adalet Komitesi yaptığı iki oturumun ardından 13 Aralık’ta azil maddelerini onaylayarak dosyayı Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna göndermişti. Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralık 2019’da yapılan oylamada Trump’a yönelik “görevini kötüye kullanmak” ve “Kongre’nin işleyişini engellemek” suçlamaları kabul edilmişti.

Donald Trump’ın azil süreci ile ilgili Senato’da başlayan dava sürecinde ilk duruşma başladı. Dünyanın merakla beklediği gelişmeyi televizyonlar canlı yayınla izleyicilerine aktarmaya devam ediyor. Donald Trump ise tüm bu azil süreci devam ederken Davos zirvesi kapsamında İsviçre’de bulunuyor. 200 yıllık zaman diliminde tüm bu süreçleri yaşayan üçüncü ABD başkanı için senatoda gerçeklesen ilk azil duruşmasında Cumhuriyetçiler, Beyaz Saray’dan belge talep eden Demokratların önergesini reddetti.

Senato Çoğunluk Lideri McConnell‘ın, Trump’ın Amerikan senatosunda yargılanmasına ilişkin temel usulleri ortaya koymasının ardından duruşma için son aşamaya gelinmiş oldu. Türkiye saatiyle 21 Ocak günü saat 20:00’de başlayan duruşmada McConnell elindeki belgeleri yüksek mahkeme başkanına (John Roberts) sundu. Duruşma sonucunda Senato üyeleri, yargılama usullerini 53’e karşı 47 oyla kabul etti. Bundan sonraki aşamada önce Temsilciler Meclisi’nin temsilcileri, ardından da Trump’ın savunma ekibi açılış konuşmalarını yapacak.

Trump’ın görevden azlini talep eden Demokratların usule yönelik oylamalarda yeni delillerin sürece dahil edilmesi talepleri reddedildi. Ayrıca tanık çağrılmasıyla ilgili görüşmeler de yargılamanın ilerleyen aşamalarında görüşülmesi üzere ertelendi.

Amerikan senatosu bugünden itibaren günlük 12’şer saat görev yapacak ve her iki tarafa argümanlarını senatörler önünde ortaya koymaları için iki gün süre verilecek. Tarafların savunmaları bittikten sonra, “jüri” görevi gören senatörler, davacı ve savunma taraflarına sorularını yöneltecek.

Parti çizgisi doğrultusunda oy kullanan Senatörler, Dışişleri ve Beyaz Saray kayıtlarının celp ile talep edilmesi taleplerini reddetti. 100 sandalyeli ABD Senatosu’nda Cumhuriyetçiler 53 sandalye ile çoğunluğa sahip.

Öte yandan Senato’daki Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell, azil davasını hızla sonuçlandırması düşüncesinden vazgeçtiğini belirtti. Tarafların tezlerini ortaya koymalarının ardından “jüri” görevi gören senatörler, davacı ve savunma taraflarına 16’şar saatlik zaman dilimlerinde sorularını yöneltebilecek. Ek olarak, sürece ilişkin sunulması beklenen tüm tanık ve belgelere ilişkin oylama bu soru-cevap bölümünün ardından yapılacak.

Demokratlar, söz konusu maddelere “taraflı” ve ayrılan zamana “kısa olduğu” gerekçesiyle büyük tepki gösterirken, Beyaz Saray ise Donald Trump’ın hızlı bir yargı süreciyle aklanması için verilen bu süreden memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Trump, Apple’ı katillerin bilgilerini paylaşmamakla suçladı

ABD ve Çin ticaret savaşını bitirecek anlaşma imzalandı