Okuma Süresi
1 dakika

Rusya bir süredir üzerinde çalıştığı bağımsız internet alt yapısı kurma yolundaki çalışmalarını hızlandırdı. Rusya Hükümeti tarafından dün yapılan açıklamada, ülkeyi küresel internetten ayırabildikleri belirtildi.

Rusya, siber saldırılara karşı alınacak önlemler için birtakım testler gerçekleştirdiğini ve bu testlerin sonucunun başarılı olduğunu açıkladı. Rusya’nın amacı, Rusya’nın içinde RuNet olarak bilinen ülkenin ulusal internet altyapısının, küresel DNS sistemine ve harici internete erişim olmadan çalışıp çalışmayacağını test etmekti.Geçen hafta başlayan testler birkaç gün boyunca tekrarlandı ve internet trafiği dahili olarak yeniden yönlendirilerek başarılı olundu.

Rusya Hükümeti testlerin nasıl gerçekleştirdiğine dair teknik bir ayrıntı açıklamadı. Yalnızca yabancı ülkelerden gelen siber saldırıları simüle eden bir senaryo da dahil olmak üzere çeşitli bağlantı kesme senaryolarının test edildiği belirtildi. Hükümet, yapılan basın toplantısında denemenin başarılı sayıldığını açıkladı.

Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanlığı başka yardımcısı Alexei Sokolov deneylerin başarısına değinerek, “Genel olarak, hem yetkililerin hem de telekom operatörlerinin olası risklere ve tehditlere etkin bir şekilde yanıt vermeye, internetin ve Rusya’daki birleşik telekomünikasyon ağının işleyişini sağlamaya hazır oldukları ortaya çıktı.” açıklamasını yaptı.

Testler ilk olarak nisan ayına planlandı ancak Kremlin’e yasa tasarısını geçirmesi için zaman verilerek ertelendi. Sokolov, testlerin sonuçlarının gelecek yıl Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e sunulacağını belirtti.

“Rusya’da Yabancı Yazılımlı Telefon Kullanılamayacak” haberini okumak için tıklayınız.