Koronavirüs pandemisiyle hayatımızın içerisine hızlı bir giriş yapan Zoom ‘un uçtan uca şifreleme özelliği artık ücretsiz hesaplara da sunulacak. Şirket, şu an için sadece ücretli hesaplarda bulunan uçtan uca şifreleme özelliğini Temmuz ayında tüm kullanıcılarına sunacak. 

Koronavirüs salgını sebebiyle neredeyse tüm dünyanın eğitimini ve işlerini evlerinden yürüttüğü 2020 senesinde, en çok kullanılan uygulamaların başında görüntülü konferans imkanı sunan uygulamalar geldi. Yaşadığımız bu dönemde geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşan Zoom, gündeme sürekli olarak güvenlik açıklarıyla gelmeye başlamıştı. Görüntülü konuşma imkanı sunan şirket, ortaya çıkan haberler neticesinde güvenlikle alakalı birçok önlem almıştı. Ancak sadece ücretli kullanıcılarına sunduğu uçtan uca şifreleme özelliği ile ilgili olarak eleştirilere tekrar maruz kalan Zoom, Temmuz ayından itibaren söz konusu özelliğini tüm kullanıcılarına sunacağını açıkladı. 

Zoom ‘un uçtan uca şifreleme özelliği tüm kullanıcılara sunuluyor

Zoom CEO’su Eric Yuan, uygulamayı kötü amaçlı kullananlar sebebiyle uçtan uca şifreleme özelliğini ücretsiz görüşmelerde kullanmadıklarını dile getirmişti. Yapılan bu açıklamanın ardından pek çok kurum ve kişi tarafından ağır eleştirilere maruz kalan Zoom, geri adım atarak söz konusu özelliği tüm kullanıcılar için aktif edeceğini açıkladı. 

Dijital hak savunma grubu müdür yardımcısı Evan Greer, uçtan uca şifreleme özelliğinin sadece durumu olan ve büyük şirketlere mahsus olmaması gerektiğini de dile getirince, pek çok kişi tarafından desteklenmişti. Tepkilerin ardından Zoom CEO’su; çocuk güvenliği savunucuları, şifreleme uzmanları, sivil özgürlük örgütleri başta olmak üzere kullanıcılarla bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmeler neticesinde ise Zoom, Temmuz ayından itibaren hem ücretli hem de ücretsiz kullanıcıların uçtan uca şifreleme özelliğini kullanabileceğini açıkladı. 

Çok kısa bir sürede günlük kullanıcı sayısı 300 milyonu aşan Zoom’un büyük bir kullanıcı kitlesi uygulamayı ücretsiz olarak kullanıyor. Yapılan bu değişiklikle pek çok kişi Zoom’u kullanırken daha güvenli bir deneyime erişmiş olacak. Ancak, Temmuz ayında tüm kullanıcılara sunulması beklenen Zoom’un uçtan uca şifreleme özelliği otomatik olarak sunulmayacak. Kullanıcılar söz konusu özellikten yararlanmak için ayarlar kısmında manuel olarak değişiklik yapmak durumunda kalacak. 

İlginizi Çekebilir:

Zoom Piyasa Değeri Rekor Seviyede Arttı

Zoom Ücretsiz Kullanıcılara Yeni Önemli Güvenlik Önlemleri Sunacak

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll için Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz