Google CEO’su Sundar Pichai, çalışanlarla düzenli olarak gerçekleştirdikleri toplantıda ekonomik krizin yansımalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bunun yanı sıra “Simplicity Sprint” adlı bir girişim başlatacaklarının da müjdesini verdi.

Küresel çapta yaşanan ekonomik kriz, gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada etkisini gösterdi. Bu tür durumlardan hiç etkilenmeyeceği düşünülen sektörler ve şirketler bile, kriz karşısında türlü önlemler almak zorunda kaldı.

Dünyaca ünlü akıllı telefon markası Oppo, geçtiğimiz aylarda dünya genelinde devam eden hammadde ve yedek parça sıkıntısı ve buna bağlı fiyat artışlarını gerekçe göstererek Türkiye’deki fabrikasında çalışan 500 işçiyi işten çıkardı. Oppo’nun bu hamlesinden sonra gözler diğer dev şirketlere çevrildi. Google’ın CEO’su Sundar Pichai’nin ekonomik kriz açıklamaları, Google çatısı altında emek veren 175 bin çalışanı tedirgin etti.

Google Verimliliğin Düşmesinden Endişeli!

Google CEO’su Sundar Pichai, yaptığı açıklamalarda şirketin ikinci çeyrekte beklenenden daha az gelir elde etmesi sebebiyle çalışanların verimliliğinin düşmesinden endişe ettiğini belirtti. Bu durumun ekonomik krizden daha büyük düşüşler yaşatabileceğini fark eden Pichai, çalışanlardan gelen kitle kaynaklı fikirler yardımıyla verimliliği artırmaya yönelik bir girişim olan ‘Simplicity Sprint’in tanıtımını yaptı.

Sundar Pichai, çalışanlarla yaptıkları düzenli toplantıların sonuncusunda, bazı çalışanların potansiyel işten çıkarmalarla ilgili endişelerini dile getirmesi üzerine üretkenliği artırmaya yönelik girdiler vermelerini talep etti. Başarılı CEO, hem ürün mükemmelliğini ve üretkenliği yükseltmek amacıyla dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak hem de daha çok misyon, ürün ve müşteri odaklı bir şirket kültürü yaratmak istediklerini açıkladı.

İşten Çıkarmalar Konusunda Açık Kapı Bıraktı!

Ekonomik krizin etkilerinden tedirgin olan Google çalışanları, Şirket CEO’su Sundar Pichai’ye çarşamba günü düzenlenen toplantıda ‘İşten çıkarmalar olacak mı?’ sorusunu yöneltti. Cevap olarak şirketin hala işe alım yapmaya devam ettiğini ve işten çıkarma planları olmadığını söyleyen Pichai, bu konuda kesin ifadeler kullanmadı.

Google’ın İnsan Kaynakları Sorumlusu Fiona Cicconi ise, işten çıkarma ile ilgili sorunun kendisine yöneltilmesi üzerine “Ekiplerden daha odaklanmış ve verimli olmalarını istiyoruz ve bunun bir şirket olarak ne anlama geldiğini de araştırıyoruz. Gelecekte ekonomiden emin olamasak da şu anda Google’ın genel iş gücünü azaltmak istemiyoruz.” cevabını verdi. İşten çıkarılmalar konusunun kesinliğe kavuşmaması 175 bin Google çalışanını tedirginliğe sürükledi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz