MIT kapsamında çalışan bilim adamları, deniz suyunu içme suyuna çevirebilecek bir cihaz geliştirdiklerinin müjdesini verdi. Bu cihaz, insanlığın geleceği için büyük önem taşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), yürüttüğü çalışmalarla modern bilim ve teknolojiye büyük katkı sağlıyor. Enstitünün son çalışmasının ürünü olan, deniz suyunu içme suyuna çeviren cihazın, toplumların geleceği için büyük rol oynayacağı tahmin ediliyor.

Tek Bir Tuşla İçme Suyu Üretiyor!

MIT araştırmacıları tarafından üretilen ve deniz suyunu içme suyuna çevirebilen cihaz, filtreler ve yüksek basınçlı pompalara ihtiyaç duymadan çalışıyor. Bir bavul büyüklüğündeki bu cihaz, kirli suyu içme suyuna dönüştürebilen portatif bir arındırma ünitesinden oluşuyor. İşlemin gerçekleştirilmesi içinse tek bir tuşa basmak yeterli oluyor.  Deniz suyunu içme suyuna çevirme teknolojisi yeni olmasa da normal şartlarda bu işlemi gerçekleştirebilmek için oldukça ağır ve büyük arındırma sistemleri gerekiyor.

Şimdiye kadar üretilmiş taşınabilir tuzdan arındırma sistemleri, suyu bir dizi filtreler aracılığıyla arıtıyor. Ancak MIT’nin yeni cihazı, parçacıkları sudan çıkarmak için elektrik kullanıyor. Araştırmacıların yaptığı açıklamalara göre cihaz, içme suyu üretmek için filtre yerine iyon konsantrasyonu polarizasyonu (ICP) kullanıyor; ancak ICP sudaki tuzu tamamıyla uzaklaştıramıyor. Tam anlamıyla içilebilir su elde etmek için cihaz, ICP’ye ek olarak elektrodiyaliz adı verilen bir işlem gerçekleştiriyor. Böylece deniz suyu başarılı bir şekilde içme suyuna dönüştürülebiliyor.

Bu Cihaz Hayati Önem Taşıyor!

Deniz suyunun içme suyuna dönüştürülmesi, özellikle de adalarda yaşam sürdüren birçok topluluk için hayati önem taşıyor. Küçük boyutu ve portatif tasarımı sayesinde bu cihazın, kargo gemileri, zorlu askeri operasyonlar, doğal afet bölgeleri gibi içme suyu sıkıntısı yaşanan her yerde insanlara büyük kolaylık sağlayacağı düşünülüyor.

MIT’den gelen açıklamalara göre cihaz sahada test edildi ve üstün performans göstererek, deniz suyunu başarılı bir şekilde içme suyuna çevirdi. Bu gelişme, su sıkıntısının çok yakın olduğu bu dönemde, gelecekle ilgili herkese umut verdi. Seri üretime ne zaman geçileceği konusundaysa MIT’den henüz bir bilgi gelmedi. Cihazın geliştirmelere açık olduğu düşünülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz